Koronavirüs Avrupa'yı vurdu: Tren seferleri durdu, 500 yolcu sınırda kaldı

Çin'de 2 bin 500'ü aşkın can alan koronavirüsü Avrupa'yı tedirgin etmeye başladı. Avustralya, İtalya'ya tren seferlerini durdurdu. 500'e yakın yolcusu olan iki tren sınırda kaldı.

Google Haberlere Abone ol

Çin'in Vuhan kentinden önce ülkeye sonra dünyaya yayılan koronavirüsü can almaya devam ederken salgından endişeli olan Avrupa ülkeleri birbir önlemlerini almaya devam ediyor. Çin'den gelen bazı yolcularda virüs görüldükten sonra Avrupa ülkeleri önlemlerini almaya başlamış, Avusturya Federal Demiryolları da (ÖBB) yaptığı açıklama ile İtalya'ya tren seferlerinin belirsiz bir süreye kadar askıya alındığını bildirmişti.

TRENİN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ

Avusturya Haber Ajansı APA'nın haberinde, İtalya'dan Avusturya'ya gelen bir yolcu trenindeki iki kişinin Kovid-19 şüphesiyle İtalya'nın Verona kentinde bir hastaneye sevk edildiği, söz konusu kişilerde yapılan testlerin negatif çıkmasına rağmen trenin Brenner'de durdurularak, Avusturya'ya girmesine izin verilmediği belirtildi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, konuya ilişkin APA’ya yaptığı açıklamada, Avusturyalı yetkililerin söz konusu trenin ülkeye girmesini engellediklerini, trenin İtalya tarafında tutulduğunu belirterek, ileriye dönük alınacak önlem ve atılacak adımların İtalyan yetkililerle koordine içerisinde yapılacağını söyledi.

Haberde ayrıca, halihazırda iki trenin 500'e yakın yolcuyla İtalya tarafında bekletildiği, Avusturya'nın aldığı ani karar nedeniyle çok sayıda yolcunun mağdur olduğu ifade edildi.

İTALYA'DAN KARARA TEPKİ

Öte yandan, İtalya'nın, tren seferlerinin durdurulmasına tepki gösterdiği, Kovid-19 şüphesiyle hastaneye sevk edilen yolcuların virüs taşımadığının tespit edilmesine rağmen Avusturya tarafının aldığı kararın rahatsızlığa yol açtığı kaydedildi.

İtalya’da cuma gününden bu yana hızla yayılan Kovid-19 salgınından etkilenenlere ilişkin son bilgileri paylaşan Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borelli, virüsün ülkede şu ana kadar toplam 152 kişiye bulaştığı, bunlardan 3’ünün yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşmıştı.

Yorumlar