Koronavirüs Avrupa'da bir ülkeye daha sıçradı

Avrupa'da hızla yayılan koronavirüs İtalya'da 10 kişinin ölümüne neden olurken; İsviçre'de de koronavirüsüne rastlandığı açıklandı. Öte yandan Cezayir'de İtalyan bir erkekte koronavirüsüne rastlandığı öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol

Çin'den başlayarak dünyaya yayılan ölümcül Koronavirüsü veya yeni adıyla Kovid-19 Avrupa ülkelerinden birinde daha ortaya çıktı. Şu ana kadar en hızlı yayıldığı ülke olan İtalya'da 10 kişinin ölümüne neden olan konovirüsü İsviçre'de de ortaya çıktı. İsviçre Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin İtalyanca konuşulan güney bölgesinde ve İtalya sınırında yer alan Ticino kantonunda yaşayan 70'li yaşlardaki bir erkeğin, Cenevre'de bulunan bir sağlık merkezinde yapılan testler sonucu Kovid-19 taşıdığının ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, "Enfekte olan kişi yaklaşık 10 gün önce İtalya'daydı ve Milano yakınlarındaki bir etkinliğe katıldı." ifadesi kullanıldı.

İsviçre basınında yer alan haberlere göre ise hastanın 15 Şubat'ta Milano'da bir etkinlikte virüsü kaptığı ve ilk belirtilerin 2 gün sonra ortaya çıktığı kaydedildi. Hastanın bir müddet ailesiyle birlikte kaldıktan sonra Ticino'daki bir klinikte karantinaya alındığı öğrenildi. Öte yandan, İsviçre İçişleri Bakanlığı ise ülkede şimdiye dek şüpheli 300 Kovid-19 vakasının tespit edildiğini ama bunların hiçbirinde teyit edilmiş bir vaka bulunmadığı bilgisini paylaşmıştı.

İTALYA'DA ÖLENLERİN SAYISI 10'A YÜKSELDİ

İtalya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ülkede geçen haftadan bu yana hızla yayılan Kovid-19 salgınından etkilenenlere ilişkin son bilgiler paylaşıldı.
Salgının en çok etkilediği ülkenin kuzeyindeki Lombardiya Bölgesi'nde 3 ölümün daha kayıtlara geçtiği bilgisini verilen açıklamada, Kovid-19'un ülkede şu ana kadar toplam 8 bölge ve bir özerk eyalette 322 kişiye bulaştığı bildirildi.

Açıklamada, en çok vakanın 240 hastayla Lombardiya Bölgesi'nde olduğu belirtilerek ülkede 114 hastadan 35'inin yoğun bakımda tedavi gördüğü aktarıldı.

162 hastanın evlerde izole edildiğinin aktarıldığı açıklamada, bir kişinin virüsten kurtularak iyileştiği ifade edildi.

Ülkede 3 kişinin ölümüyle koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 10'ya yükseldi.

CEZAYİR'DE DE GÖRÜLDÜ

Öte yandan Cezayir'de de İtalya'dan gelen bir yolcuda virüs tespit edildi. İtalyan olduğu belirlenen yolcu karantinaya alındı.

KORONAVİRÜSÜNÜN BULAŞTIĞI ÜLKELER VE VAKA SAYISI

Çin 77 bin 660, Japonya 850, Güney Kore 977, İtalya 270, Singapur 90, İran 61, ABD 53, Tayland 37, Avustralya 23, Malezya 22, Vietnam 16, Almanya 16, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, Fransa 12, Kanada 11, Hindistan 3, Filipinler 3, Kuveyt 3, Rusya 2, İspanya 2, İsrail 2, Amman 2, Bahreyn 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1.

 

Yorumlar