"Konut satışındaki artış sürecek"

- KONUTDER Başkanı Elmas: - "(Konut satış istatistikleri) Bu satış trendinin devam etmesini ve 2017 sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atmasını bekliyoruz" - "Büyüme ve istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olarak yolumuza, yeni büyük hedeflerle durmadan devam edeceğiz" - Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uyan: - "Eylül ayında da satışların arttığını göreceğiz"

Google Haberlere Abone ol
"Konut satışındaki artış sürecek"

İSTANBUL (AA) - Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışlarındaki artışın ağustos ayında devam etmesine ilişkin, "Bu satış trendinin devam etmesini ve 2017 sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Elmas, TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı konut satış istatistiklerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde ağustosta 120 bin 198 konut satıldığını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7'lik artış yaşandığını kaydetti.

İlk 8 ayda 7,68'lik artışla 890 bin 430 konut satıldığını bildiren Elmas, yabancıya konut satışlarının da düzenli bir biçimde arttığının gözlemlendiğini aktardı. Elmas, ilk 8 ayda yabancıya konut satışında yaklaşık yüzde 9'luk yükseliş gerçekleştiğini, hükümetin sağladığı KDV muafiyeti, vatandaşlık hakkı gibi teşviklerin bunda etkili olduğunu belirtti.

İpotekli konut satışlarında artış yaşandığına işaret eden Elmas, konut kredi oranlarının bir miktar daha düşmesi durumunda orta gelir grubunun konuta erişim imkanının artacağını bildirdi.

Elmas, "Bu satış trendinin devam etmesini ve 2017 sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atmasını bekliyoruz. Bu ayın sonunda tamamlanacak KDV ve tapu harçlarındaki indirimlerin devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Büyüme ve istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olarak yolumuza, yeni büyük hedeflerle durmadan devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


- "Ertelenen ihtiyaçlar gündeme gelmeye başladı"


Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da satışlardaki artışın sürdüğünü belirterek, siyasi istikrarın sağlanmasının ekonomik istikrarı da beraberinde getirdiğini aktardı.

Konut alıcılarının ertelenen ihtiyaçlarını gündeme almaya başladığını ifade eden Uyan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Devam eden kampanyalar dolayısıyla eylül ayında da satışların arttığını göreceğiz. Eylül ayındaki 10 günlük tatile rağmen satış ofislerimizdeki yoğunluk azalmadı. Eylül ayı tatile rağmen bereketli geçiyor. Bazı firmaların inşaat maliyetlerindeki artışları fiyatlarına yansıtmaya başladığı yönünde duyumlar alıyoruz. Konut almayı planlayanlar fiyat artışlarından önce harekete geçmeli."Yorumlar