Konut Piyasasında Çöküş: Son Üç Yılın En Düşük Satış Rakamları

Pandemi sonrasında başlayan fahiş fiyatlar ve artan enflasyon nedeniyle konutlardaki yüksek rakamlar şimdilerde satışları engelliyor. TÜİK verilerine göre konut satışları son 3 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Google Haberlere Abone ol
Konut piyasası sinek avlamaya başladı

Türkiye genelinde konut satış sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Bu veri, Mayıs 2021'den beri en düşük satış sayısı olarak kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satış sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569'a geriledi. Ocak-nisan döneminde ise satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalarak 355 bin 173'e düştü.

EN FAZLA KONUT SATIŞI İSTANBUL'DA

İstanbul, nisan ayında konut satışlarında 12 bin 406 ile en yüksek paya sahip il oldu. Bu kenti 6 bin 272 konut satışıyla Ankara, 4 bin 427 satışla Antalya takip etti. Konut satışının en az olduğu iller ise 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Dersim oldu.

YABANCILARA KONUT SATIŞI

Nisanda yabancılara 1272 konut satıldı. Yabancılara konut satışı, nisanda yıllık bazda yüzde 50,3 azaldı. Bu ayda toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,7 olarak belirlendi. Yabancılara yapılan satışlarda ilk sırayı 454 konutla Antalya aldı. Bu ili 407 konutla İstanbul ve 149 konutla Mersin takip etti. Yabancılara konut satışı ocak-nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,4 azalarak 6 bin 957 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya vatandaşlarına yapıldı. Nisanda Rusya vatandaşları Türkiye'den 293 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını 117 konutla İran, 91 konutla Ukrayna ve 70 konutla Almanya vatandaşları izledi.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI AZALDI

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azalarak 7 bin 71 olarak kaydedildi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 olarak gerçekleşti. Ocak-nisan döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 azalışla 34 bin 693 oldu. Nisan ayındaki ipotekli satışların 1744'ü, ocak-nisan dönemindeki satışların 8 bin 313'ü ilk el satışları olarak belirlendi.

TÜRKİYE GENELİNDEKİ DİĞER SATIŞLAR

Diğer satış türlerinde ise nisan ayında Türkiye genelinde 68 bin 498 konut el değiştirdi. Ocak-nisan döneminde ise bu sayı 320 bin 480 olarak gerçekleşti. Bu veriler ışığında, genel konut piyasasında bir daralma yaşandığı görülüyor.

Uzmanlar, konut satışlarındaki düşüşün çeşitli ekonomik faktörlerden kaynaklandığını belirtiyor. Özellikle yüksek faiz oranları ve ekonomik belirsizlikler, konut alım-satım işlemlerini olumsuz etkileyen başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Bu durum, konut piyasasının geleceği hakkında çeşitli soruları gündeme getiriyor.

Yorumlar

Mehmet yalcin Muteahhitlere emlakcilara GYO lara acimiyorum beter olsunlar insallah % 1000 - 2000 zarar etsinler haysiyetsiler . piyasayi yokedip iyi vurgun yaptilar