"Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ekonomiyi canlandıracağına inanıyorum"

- İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Kopuz: - "Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, konut kredilerinde faiz oranlarının da yüzde 1’e çekileceğini söyledi. Nitekim bugün Ziraat Bankası yüzde 0,98 faiz ile konut kredisi vereceğini açıkladı. Bütün bunlarla beraber ekonomimizde bir canlanma olacağına inanıyorum" - "(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) İnşallah bu sistem ile bürokratik oligarşi son bulacaktır. Daha hızlı ve etkin karar alan bir devlet yapısı iş dünyasının yıllardır beklediği bir durumdu"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, "Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, konut kredilerinde faiz oranlarının da yüzde 1’e çekileceğini söyledi. Nitekim bugün Ziraat Bankası yüzde 0,98 faiz ile konut kredisi vereceğini açıkladı. Bütün bunlarla beraber ekonomimizde bir canlanma olacağına inanıyorum." dedi.

Kopuz, İSTİB mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 24 Haziran'da gerçekleşecek seçimlere değinerek, bu seçimlerde seçmenlerin Türkiye’nin geleceğini belirleyeceğini kaydetti.

İş dünyasının temsilcileri olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni her zaman desteklediklerini ifade eden Kopuz, "İnşallah bu sistem ile bürokratik oligarşi son bulacaktır. Daha hızlı ve etkin karar alan bir devlet yapısı iş dünyasının yıllardır beklediği bir durumdu." ifadelerini kullandı.


- "Dolar sadece Türk lirası karşısında yükselmiyor"


Kopuz, 2008 yılından bugüne kadar dünya ekonomisinin, küresel finans krizi ve bu krizin artçı şokları ile karşı karşıya kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz ise 2009'un son çeyreğinden itibaren pozitif büyümeye geçti. Bizim ekonomi politikalarımızın temelleri sağlam atılmış olmasa, bugün ne ihracatta ne de büyümede rekor kırabilirdik. Dolar çok yükseldi diyeceksiniz. Ancak, gelişmekte olan ekonomilere baktığınız zaman, ABD’den gelen toparlanma sinyallerinin faiz artışına zemin hazırlamasıyla, doların üç haftadır aralıksız yükseldiğini görürsünüz. Yani dolar bu gelişmeyi sadece Türk lirası karşısında göstermiyor. Geçtiğimiz haftalarda, 'Korumacılığın artması ile başlayan ticaret savaşları, toparlanmakta olan dünya ticaretini, yeniden sıkışma noktasına getirebilir.' uyarısında bulunmuştuk. Nitekim son dönemdeki küresel gelişmelerin, olumsuz yansımalarına hepimiz şahidiz. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın, İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran'a yaptırımları tekrar başlatacağını açıklaması ile dolar ve petrol fiyatlarında artış yaşandı. Sadece bu yıl yüzde 14 artan ham petrol fiyatları yüzünden, bizim gibi petrol ithalatçısı ülkeler zarar görüyor, dolar fırlıyor.”


- "Yatırım ortamı giderek iyileşiyor"


Kopuz, hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik tedbirlerini de hatırlatarak, bu sayede hem iç hem de dış yatırımcının iştahının artacağını kaydetti.

Ali Kopuz, şunları aktardı:

“Devletimiz geçtiğimiz yıldan beri büyük bir çalışma içerisindeydi. Bunun meyvelerinden biri de ‘proje bazlı teşvik sistemi’ oldu. Bu proje ile teşvik kapsamındaki yatırımlara, gümrük vergisi muafiyeti gelecek. KDV istisnası, kurumlar vergisi indirimi ve istisnası, sigorta primi desteği, işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, gelir vergisi stopajı desteği, enerji desteği gibi birçok kalemde, uzun süreli ve yüklü meblağlarda destek sağlanacak. Bu sayede büyük yatırımları ülkemize çekmeye devam edeceğiz. Bu sayede inşallah 134 bin dolaylı istihdam, cari açıkta ise 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlayacağız. Burada rakamlardan daha mühim bir nokta var. Normalde dışarıya saçtığımız ithalat paraları, cebimizde kalacak. Türkiye’de yapılacak üretim sayesinde, istihdam verileri de olumlu etkilenecek. Bu projeler milletimize iş, aş olarak geri dönecek. Bunların dışında yeni tasarılar gündemde. Vergi ve imar affı başta olmak üzere yeni çalışmalar yapıldı."

Sanayi ve ihracat dışında, büyümenin en önemli kalemlerinden biri olan inşaat sektörü için de harekete geçilmiş durumda olduğunu belirten Kopuz, "Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, konut kredilerinde faiz oranlarının da yüzde 1’e çekileceğini söyledi. Nitekim bugün Ziraat Bankası yüzde 0,98 faiz ile konut kredisi vereceğini açıkladı. Bütün bunlarla beraber ekonomimizde bir canlanma olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kopuz, tarım ve hayvancılıkta ise “Rekabetçi Bir Türkiye” vizyonuyla yayınlanan 2018-2022 strateji planındaki hedeflere değinerek şunları kaydetti:

“Tarımsal kredilerde yüzde 25 ila yüzde 100 arasında faiz indirimi uygulamasına devam edilecek. 2003-2017 döneminde mazot maliyetinin ortalama yüzde 16'sı destekleniyordu. Üreticimize 7,5 milyar TL ödeme yapılmıştı. 2018'de ise mazotun yarısı ödenmeye başlandı ve şimdiden 1,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Tarım girdilerinde bu tarz yarısı sizden yarısı bizden kampanyaları da bu vizyon kapsamında sürdürülecek. 2016'da gübredeki KDV oranını yüzde 18'den sıfıra indirerek yıllık ortalama 1 milyar TL dolaylı destek sağlandı. 2018'de ise şu ana kadar alan bazlı olarak 530 milyon TL gübre desteği sağlandı bile. Yem bitkisi tohumu ve üretimi ile ilgili destekler de arttı. 2018'de üretim ve kullanım desteği yüzde 100’e, yem bitkisi üretim desteği yüzde 50'ye kadar artırıldı. Çalışmalar neticesinde 2002 yılında 145 bin ton sertifikalı tohum üretimi varken, 2017'de 1 milyon tona yükselmiş durumda ve daha da yükseleceğine inanıyorum. Et ithalatı ile ilgili de aynı eleştiriler gelmeye devam ediyor, ancak bunu bir kez daha belirtmek isterim ki, et ithalatı geçici bir önlemdir. Kendi hayvan varlığımızı istenen seviyeye taşımak için hamleler yapmaya, destekler vermeye devam ediyoruz. Bu süre içerisinde arz açığını kapatmak, fiyatta istikrar sağlamak zorundayız. Aksi takdirde büyüme hedeflerimizi gerçekleştiremeyiz."

Kredi Garanti Fonu vesilesi ile piyasaların canlandırıldığını anımsatan Kopuz, "Nefes Kredisi ile KOBİ’lerimize büyük bir destek vermiştik. Bu sene 2. aşamaya başladık. Bugün arkadaşlara sordum, şu ana kadar 115 üyemize TOBB Nefes Kredisi Başvurusu için faaliyet belgesi vermişiz. Borsamızın kendi öz kaynakları ile üyelerimize bu desteği sağlıyoruz ve her fırsatta da destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


- "Kur'an bizim kırmızı çizgimiz"


Fransa’daki Kur'an tartışmasına da değinen Kopuz, şunları aktardı:

“Kuran bizim kırmızı çizgimiz. Fransa’da 3-5 İslam düşmanının, kendine gazete diyen bir paçavrada yayınlama cüretinde bulundukları, şu malum bildiriden bahsetmek istiyorum. Bu şeytanlar, Kur'an’ın bizim kırmızı çizgimiz olduğunu bile bile, rezil açıklamalarda ve eylemlerde bulunurlar. Ancak iş kendilerine geldi mi inançlarına saygı isterler. Bizim kutsalımıza, Allah’ın kelamına dokunmak onların haddine değil. Her zaman en ağır şekilde cevaplarını alır, yerlerine otururlar. Tam da Ramazan ayına girdiğimiz bir dönemde, bu provokasyonun kasıtlı olduğu aşikardır. Mübarek ramazan ayını, tekrar en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Allah, İslam alemini bu şeytanlardan korusun ve bizlere bu kutsal ayı huzur içinde geçirmeyi nasip etsin.”


Yorumlar