KKTC'de "Doğa Yürüyüşü Liderlik Eğitimi"

KKTC'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında "Doğa Yürüyüşü Liderlik Eğitimleri ve Lansmanı" yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında "Doğa Yürüyüşü Liderlik Eğitimleri ve Lansmanı" yapıldı.

Başkent Lefkoşa'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle oluşturulan Taşkent Doğa Parkı Orman Kütüphanesi'nde yapılan etkinliğe, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda kalan öğrenciler ve genç gönüllüler katıldı.

Orman Kütüphanesi’nde, ilk olarak liderlik eğitimleri verildi, ardından, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, TİKA ve Taşkent Doğa Parkı iş birliğiyle iyileştirmeler yapılan ve yeni öğelerle zenginleştirilen 4 yürüyüş parkuru tanıtıldı.

Büyükelçi Başçeri, burada yaptığı açıklamada, KKTC'de turizmin çeşitlendirilmesi adına Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığına desteklerinin süreceğini ifade etti.

Elçi müsteşarı olarak Ada'ya geldiği 2011'de Almanya'dan KKTC'ye yürüyüş programı için gelindiğini hatırlatan Başçeri, Ada'da keşfedilmemiş yürüyüş parkurları olduğunu ve bunların standardının yükseltilerek, cazibe merkezi haline getirilmelerinin önemini vurguladı.

Başçeri, TİKA'nın da bu parkurların güzelleştirilmesi, kolay ulaşılabilir olması ve turizme kazandırılması için katkı verdiğini söyledi.

Büyükelçi Başçeri, TİKA'nın, sadece doğa ve tabiatı değil, Ada'daki tarihi yerlerin de daha güzel gezilebilmesi için yürüyüş parkurları yapılması adına katkıları olacağını belirtti.

Taşkent'teki çalışmaların uzun süre önce başladığını ancak salgın dönemi nedeniyle tanıtımının yapılamadığını söyleyen Başçeri, tanıtımın, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na denk gelmesinin de ayrıca güzel ve anlamlı olduğunu kaydetti.

Başçeri, KKTC’deki Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan ve yükseköğrenimlerini burada yapan gençlerle yürüyüşün gerçekleştirileceğini de vurgulayarak, Cumhuriyetin emanet edildiği, geleceğin teminatı gençlerle 19 Mayıs gibi anlamlı bir günde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade ise yürüyüşle ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Büyükelçi Başçeri, eşi, genç gönüllüler ve öğrencilerin katılımıyla Taşkent-Bufavento Yürüyüş Parkuru'nda yürüyüş yapıldı. İki saati aşkın süren yürüyüşte yapılan projeler görüldü, bitki örtüsü ve coğrafyayla ilgili bilgiler aktarıldı.

TİKA'NIN DESTEĞİYLE TAMAMLANAN PROJE

Tanıtımı yapılan parkur projesi, alternatif turizm alanlarının ve doğa yürüyüşlerinin teşvik edilmesiyle Beşparmak Dağlarında bulunan mevcut yürüyüş parkurlarının iyileştirilmesi ve yeni öğelerle zenginleştirilmesi hedeflerini taşıyor

Bu kapsamda TİKA'nın desteğiyle Taşkent, Esentepe, Bellapais ve Alevkayası yürüyüş parkurları düzenlenerek bu yollarda bakım ve iyileştirme çalışmaları yapıldı.

7 kilometre uzunluğundaki yeni parkurda, ahşap köprü, bilgi panosu, ekolojik bilgi panosu, ahşap basamak, oturma alanı, orman kütüphanesi, yol ayrım tabelası, manzara seyir alanı, online meteorolojik veri toplama cihazı ve ağaçlara monte edilen ahşap kuş yuvaları ile fotoğraf çekilme alanları bulunuyor.

Proje kapsamında yeni yapılan yürüyüş parkurlarının broşürleri Türkçe ve İngilizce olarak basıldı.

Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü'nün ziyaretinin ardından etkinlik sona erdi.

Yorumlar