Kim derdi bir gün MGK'da yapay zeka konuşulacak

Bir zamanlar, Türkiye'nin siyasi gündemini belirleyen, halkın seçtiği başbakanları koltuğundan almaya kalkışan MGK'da şimdilerde "yapay zeka" konuşuluyor. Türkiye'nin ağır aksak da olsa bu alanda kaydettiği ilerleme gözle görülüyor.

Google Haberlere Abone ol
Kim derdi bir gün MGK'da yapay zeka konuşulacak

Milli Güvenlik Kurulu, 2024 yılının üçüncü toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi. Beştepe'de saat 16.10'da başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KARARLILIK

Toplantıda, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğe yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında yapılan operasyonlar hakkında kurul bilgilendirildi. Açıklamada, bu operasyonların azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü ifade edildi.

IRAK İLE İŞ BİRLİĞİ

Irak ile iş birliğinin genişletilmesine vurgu yapılan toplantıda, güvenlik alanındaki somut ilerlemelerin bölgede kalkınma çabalarını kuvvetlendireceği belirtildi. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin daha ileri aşamalara taşınması gerektiği ifade edildi.

SURİYE VE IRAK'TAKİ TERÖR YUVALARI

Toplantıda, Irak ve Suriye'de toprakları gasp eden ve terör yuvası haline getiren PKK/KCK-PYD/YPG'nin bertaraf edilmesi gerektiği belirtildi. Bu bağlamda, millî güvenlik ve komşuların toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye izin verilmeyeceği vurgulandı.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ KATLİAMLARI

İsrail'in Gazze'deki katliamlarına dikkat çekilen açıklamada, uluslararası hukuku ihlal eden bu eylemlerin son bulması gerektiği belirtildi. Dünyanın dört bir yanından yükselen protestoların bastırılmasının, hukukun üstünlüğü ve demokrasi iddiasındaki çevrelerin samimiyetsizliğini gösterdiği ifade edildi. Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artmasının ve katliam sorumlularının adalet önünde hesap vermesinin kritik önemde olduğu belirtildi.

UKRAYNA'DAKİ İNSANİ DURUM

Ukrayna'daki savaşın insani durumu her geçen gün kötüleştirdiği belirtilerek, adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesis edilmesi gerektiği ifade edildi. Karadeniz'de seyrüsefer emniyetinin sağlanması için kıyıdaş ülkelerle iş birliğinin önemi vurgulandı.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDAKİ MÜZAKERELER

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen olumlu gelişmelere dikkat çekildi. Barışı sağlayacak bir anlaşmanın temenni edildiği ve bu yöndeki tüm iyi niyetli çabalara Türkiye'nin desteğinin teyit edildiği belirtildi.

YAPAY ZEKÂ VE SİBER GÜVENLİK

Yapay zekâ alanındaki ilerlemelerin büyük fırsatlar sunduğu ancak yeni tehditler de oluşturduğuna dikkat çekildi. Türkiye'nin yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olması gerektiği vurgulandı.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan bu kararlar ve yapılan açıklamalar, Türkiye'nin millî güvenlik ve bölgesel iş birliği konularında kararlılıkla hareket edeceğini gösteriyor. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Yorumlar