Kılıçdaroğlu'nun İdilb çözüm önerisi özetle: Esed ile anlaş, bütün muhalifleri rejime teslim et

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İdlib konusundaki çözüm önerileri Şam yönetimiyle aynı doğrultuda oldu. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Esed rejimine karşı olmaktan vazgeçmesini, özetle bütün muhalifleri silahsızlandırarak Esed'e teslim etmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İdlib konusundaki çözüm önerilerini okuyanlar, Esed rejiminin sözcüsü tarafından sıralanan maddeler olduğunu düşünüyor. Çünkü, ortaya koyduğu çözüm önerilerinin tamamına yakını Esed rejiminin dillendirdiği önerilerdi.

CHP Lideri'nin Twitter üzerinden paylaştığı öneriler şu şekilde:

1. İdlib'de konuşlanmış bulunan ve gözlem misyonu görevini sürdüren Mehmetçiğimizin can güvenliği her şeyden önemlidir.

Dolayısıyla, İdlib bölgesi başta olmak üzere Suriye'de görev yapan tüm Mehmetçiklerimizin can güvenliğini sağlamak adına gereken tüm askeri ve diplomatik adımlar kararlılıkla atılmalıdır.


2. Türkiye, Soçi mutabakatı ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmemiş olmasından kaynaklı oluşan yeni koşullar nedeniyle, en kısa zamanda Rusya ile birlikte İdlib'de mevcut durumu yeniden değerlendirmelidir.

Gerekli görülmesi halinde Soçi mutabakatının unsurları, değişen koşullara uyarlanmalıdır. Sahadaki mevcut duruma göre, gerekirse yeni bir ateşkes hattı belirlenmeli, Türk askeri de bu yeni ateşkes hattına göre pozisyonunu almalıdır.

3. Siyasi iktidar, öncelikle Suriye'den rejim değişikliğine odaklanan siyasetini terk etmelidir. Ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit eden gruplarla her türden iş birliği sonlandırılmalıdır. Suriye'de akan kanın durması ve siyasi geçiş sürecinin sağlanması için çaba göstermelidir.

Bunun için bölgesel ve uluslararası planda diplomatik çabalar artırılmalı, en kısa zamanda anayasal sürecin yeniden canlandırılması için gerekli koşullar yaratılmalıdır.

4. İdlib'deki durum Türkiye'ye doğru yeni bir sığınmacı dalgasını hareketlendirmiştir. Bu konuda Türkiye'nin yalnız bırakılmaması gerekir.

Bu sığınmacıların Suriye sınırları içinde oluşturulacak güvenli bir bölgeye tahliyesi ve bu bölgede iskanları için Rusya ve rejimle bilikte Birleşmiş Milletler'in ve AB'nin de sorumluluk üstleneceği bir süreç ivedilikle başlatılmalıdır.

5. İdlib, ülkemiz için ulusak bir güvenlik sorunudur. Aynı zamanda İdlib'in Suriye toprağı olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Bu bağlamda Küresel bir tehdit olan terörist unsurlar ile muhalif grupların silah bırakmasına yönelik çabalar artırılmalı; silah bırakmaya yanaşmayan terörist ve muhalif grulara karşı her türden kararlılık göstermelidir.

Yorumlar

Doğrusöz Kılıçdaroğlu çözümü bulmuş.esad la anlaş.pkk ile anlaş bunun kafası da aynen onlar gibi
BOZUK PLAK Vay benim güzel ülkem cennet vatanım koskoca TÜRKİYE CUMHURİYETİ ni yönetmeye talip ana muhalefet liderine bakarmısın sen daha muhalefet olmayı beceremiyorsun bu ülkeyi nasıl yöneteceksin gerçi cumhurbaşkanı adayı da olmaya cesaretin yok oda ayrı bir konu
türkiye mi anlaşacak esede söylese ya muhaliflerinle anlaş diye.esed ya öl ya benim dediğim gibi ol diyen mafya babası gibi.türkiye istesede karar veremez ki gidin esede teslim olun diye adamlar ölmemek için kaçıyor sadece türkiye yemi dünyanın her yerine.