Kıbrıs görüşmeleri başarısızlıkla sona erdi

Kıbrıs'ta uzlaşı için bir araya gelen taraflar ortak bir zeminde buluşamadığı için görüşmeler neticesiz kaldı.

Google Haberlere Abone ol

Kıbrıs'ta çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan gayrı resmi görüşmeler somut bir çözüm alınmadan son buldu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirvede resmi müzakerelerin yeniden başlaması için ortak bir zemin bulunmadığını açıkladı.

Adadaki tarafların yanı sıra garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katıldığı, Türk tarafının bu kez iki devletli çözümü, yani adada bölünmeyi savunduğu üç günlük zirveden sonuç çıkmadı. Guterres, basın toplantısında "Gerçek şu ki, çabalarımızın sonunda resmi müzakerelerin yeniden başlatılması için yeterli ortak zemini henüz bulamadık" dedi.

BM Genel Sekreteri, bu konuda iki veya üç ay içinde yeni bir girişimde bulunacaklarını, 5+1 formatında 'yakın gelecekte yeniden biraraya gelmek' konusunda mutabık kalındığını açıkladı.

TÜRKİYE VE KKTC HEYETİNDEN AÇIKLAMA

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansa ilişkin, "Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan eski şartlarda masaya oturmamız ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz." dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM öncülüğünde, garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenen gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın sona ermesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Tatar, Türkiye ile birlikte yeni belirledikleri "Kıbrıs'ta egemen eşitlik temelinde iki devlet" siyasetinden asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan, eski şartlarda masaya oturmamızın ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz." diye konuştu.

"Rum Kesimi'nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir." ifadesini kullanan Tatar, bu çerçevede Kıbrıslı Türklerin, Avrupa Birliği içerisinde bir konumda, Türkiye ile bağlarının kopartılmaya çalışıldığını kaydetti.

Yorumlar