Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Kenan Yavuz'un kim ve nereli olduğu son dönemlerde merakla sorgulanıyor. Kültür Vakfı kurucusu olarak bilinen Yavuz'un biyografisi veya özgeçmişi merak ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında soruları bu aralar ilgiyle soruluyor. Kendisi adına kurulmuş bir kültür vakfı bulunan Yavuz'un ne iş yaptığı, mesleğinin ne olduğu da merak edilen konular arasında bulunuyor. Peki, Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

KENAN YAVUZ KİMDİR? BİYOGRAFİSİ

İşte Kenan Yavuz biyografisi:

Kenan Yavuz 1959 yılında Bayburt’ta dünyaya geldi.

1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında
Kenan Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında

 

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü (MBA) 1984 yılında bitirdi.

İş hayatına 1985 yılında Koç Holding ile Magneti Marelli Ortaklığındaki MAKO’da başladı, çeşitli görevlerde yöneticilik yaptı.

1998–2000 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ikinci kez MBA eğitimini tamamlayan Yavuz, 2003–2004 döneminde, özelleştirme süreci sona eren Bursagaz da Denetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2004 yılının Mart ayında Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, aynı yılın Mayıs ayında ise Genel Müdürlük görevine atandı. 30 Mayıs 2008 tarihinde Petkim’in özelleştirilmesinin ardında

SOCAR & Turcas Enerji A.Ş şirketinin 1 Ocak 2012 tarihindeki yeniden yapılanması ve ticari unvanının SOCAR Turkey Enerji A.Ş olarak değişmesinin ardından, SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) olan Yavuz, halen Petkim’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Kenan Yavuz, Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) ve Enerji Verimliliği Derneği’nin (ENVERDER) Yönetim Kurulu Üyesidir.

İngilizce bilen Kenan Yavuz, evli ve iki çocuk babası.

BAYBURT'TA KENAN YAVUZ KÜLTÜR EVİ

Bayburt'ta, iş adamı ve CEO Kenan Yavuz, doğduğu Beşpınar köyündeki ev ve çevresini, içerisinde kırsal yaşamın izlerini barındıran müzeye dönüştürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Etnografya Müzesi olarak tescil edilen yapı, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Türkiye'de bir dönem önemli şirketlerde CEO olarak görev yapan iş adamı Kenan Yavuz, doğup büyüdüğü Bayburt'un merkeze bağlı Beşpınar köyündeki evini müzeye dönüştürmek için yıllar önce çalışma başlattı.

Ev ve çevresindeki 7 dönüm araziyi özel olarak dizayn eden Yavuz, geleneksel köy evleri, değirmenler, konak, amfi tiyatro, sinema salonu, kütüphane, yöresel mutfak atölyesi, köy kahvesi, kırsal yaşamın izlerini barındıran kapalı ve açık hava müzesi oluşturdu.

Müzeye dönüştürülen ev ve çevresinde Dede Korkut Türk Kimliği Kütüphanesi ile tarım aletlerinin sergilendiği alan düzenlendi. Köyde unutulmaya yüz tutan ev yaşamının canlandırıldığı yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce 'Kenan Yavuz Etnografya Müzesi' olarak tescillendi. Müze, Bayburt'un ziyaret edilen yerleri arasına girdi.


 

Yorumlar