Kelebekler Vadisi'nde karısını kayalıklardan atmakla suçlanan adam eşinin aylığını alıyor

Kelebekler Vadisi'nde düşerek hayatını kaybeden hamile kadının cinayetle suçlanan eşinin 2,5 yıldır karısından kalan aylığı da aldığı ortaya çıktı. Aylığı yasaların tanıdığı hak kapsamında alan koca, sigortadan para almak için eşini bilerek öldürme suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Muğla'nın Fethiye ilçesinde eşi Hakan Aysal ile birlikte gittikleri tatilde kayalıklardan düşüp ölen 7 aylık hamile Semra Aysal’ın olaydan önce çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Eşini kayalıklardan attığı iddiasıyla tutuklanan Hakan Aysal’ın SGK’ya başvurduğu ve 13 gün sonra ölüm aylığı almaya başladığı ortaya çıktı.

2018 yılı Haziran ayında tatil için önce İzmir’e ardından ise Muğla’ya giden 7 aylık hamile Semra Aysal ve eşi Hakan Aysal, tatillerinin son gününde Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi’ne gitti.

Burada kayalıklardan düşerek hayatını kaybeden 7 aylık hamile Semra Aysal’ın ölümünü şüpheli bulan aile, savcılığa olayın araştırılması için başvuru yaptı.

Fethiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Hakan Aysal’ın hayatını kaybeden eşi Semra Aysal üzerine parça parça 119 bin TL kredi çektirdiği ve olaydan kısa bir süre önce eşine 400 bin TL değerinde ferdi kaza sigortası yaptırdığı ortaya çıkınca savcılık Hakan Aysal hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Gözaltına alınan Hakan Aysal tutuklandı. Hakkında dava açılan Aysal, 11 Şubat’ta yargılanmaya başlandı. Davanın ilk duruşmasında ‘kasten öldürme’, ‘tasarlayarak öldürme’ ve ‘gebe olduğu bilinen kadını öldürme’ suçlarıyla yargılanan Hakan Aysal, suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 6 Nisan 2021 tarihine ertelendi.

757 LİRA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANDI

Hakan Aysal, eşinin cenazesinden 2 gün sonra, veraset ilamı için mahkemeye başvurdu.

Dilekçede, "Geriye sağ eşi ben Hakan Aysal mirasçı olarak kaldım. Başka da mirasçıları yoktur" yazan Hakan Aysal, belgeyi aldı.

Sabah gazetesinin haberine göre, 10 gün sonra ise SGK'ya başvuran Aysal'a, 1 Temmuz 2018'den itibaren 757 lira ölüm aylığı bağlandı ve 2.5 yıldır bu maaşı aldığı belirlendi. Hakan Aysal, yargılandığı Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezaya çarptırılırsa, devletten aldığı tüm maaşları faiziyle geri ödeyecek.

ERKEKLER DE DUL MAAŞI ALABİLİYOR

Sigortalı çalışanın vefatı halinde geriye kalan yakınlarına ölüm aylığı ödemesi yapılıyor. Ölüm aylığı, ödemeyi alan kişiye göre dul ya da yetim maaşı olarak isimlendiriliyor. İsminden dolayı dul maaşının sadece kadınlara verildiği yönünde yanlış bir düşünce bulunuyor. Fakat ölüm aylığı cinsiyet ayrımı yapılmaksızın ölen kişinin eşine, çocuklarına ya da anne ve babasına bağlanabiliyor. Erkeğin çalışması ya da emekli olması vefat eden eşinin maaşını almasını engellemiyor.

ÖLMEDEN HEMEN ÖNCE ÇEKİLMİŞ GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Semra Aysal’ın hayatını kaybettiği kayalık alana eşi Hakan Aysal ile birlikte giderken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Aynı tarihte eşi ve çocuklarıyla bölgeye giden bir ailenin çifti gördüğü, hamile Semra Aysal’ın eşi tarafından zorla götürüldüğünü düşünerek o anları cep telefonuyla kaydettiği ve kayıt sırasında da, "Bu adam ya kadını aşağıya atacak ya da kadın adamı aşağıya atacak" diyerek tepki verdiği görüldü. Cep telefonuyla çekim yapan kişinin görüntüleri bilgisayarında sakladığı, olayla ilgili ağabey Naim Yolcu’yu televizyonda gördükten sonra kendisine ulaşarak teslim ettiği öğrenildi.

SUÇLANAN KOCA İDDİALARI REDDETTİ, "BİLMİYORDUM" DEDİ

7 aylık hamile olan Semra Aysal, 19 Haziran 2018 tarihinde eşi Hakan Aysal ile gezmeye çıktığı Fethiye Kelebekler Vadisi'nde kayalıklarda fotoğraf çektirmek isterken, yaklaşık 300 metre yükseklikten düştü.

İhbar üzerine bölgeye Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri gönderildi. Uçuruma inen ekiplerin yaptığı kontrolde, Semra Aysal'ın öldüğü belirlendi.

Otopsinin ardından Aysal’ın cenazesi, İstanbul’da toprağa verildi. Başlatılan soruşturma kapsamında ise Hakan Aysal, eşini iterek öldürdüğü iddiasıyla geçen Kasım ayında tutuklandı.

Aysal hakkında, 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın iddianamesinde Hakan Aysal’ın, 7 aylık hamile eşi Semra Aysal’a tek lehdarı (bedelin ödeneceği kişi) kendisi olacak şekilde 400 bin lira teminat bedeli bulunan ferdi kaza sigortası yaptırdığı, bu parayı alabilmek için Semra Aysal’ı ortalığın tenha olmasını bekledikten sonra aşağı ittiği öne sürüldü.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Mahkemece savunması alınan Hakan Aysal, ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek, eşi Semra Aysal’ın düştüğünü iddia etti Aysal, "Kayalıklarda otururken Semra fotoğraf çektirmek istediğini söyledi. Telefon, yaklaşık iki metre uzaklıktaki çalıların orada duran çantalarımızdaydı. Çantaları almak için gittim. Geriye döndüğümde Semra yoktu. Polisi aradım. Sonra da sinir krizine girmişim. Beni hastaneye kaldırdılar. Eşim ve karnındaki çocuğumun öldüğünü de orada söylediler" dedi.

Mahkeme başkanının, ferdi kaza sigortasını neden yaptırdığını sorması üzerine Aysal, "2014-25’ten bu yana ekstrem sporlarla ilgileniyorum.; Paraşüt, bungee jumping, rafting. O yüzden evlenmeden önce de hayat sigortası yaptırmıştım" diye konuştu.

"BÖYLE BİR MADDENİN OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Aysal, ferdi kaza sigortasında yer alan "Semra Aysal’ın hayatını kaybetmesi durumunda varisi Hakan Aysal, Hakan Aysal’ın hayatını kaybetmesi durumunda ise varislerinin aile yakınları" olacağı yönündeki maddenin sorulması üzerine de "Poliçeyi çok incelemedim. Bankacı doldurdu. Ben de eşime imzalatıp getirdim. Böyle bir maddenin olduğunu bilmiyordum" yanıtını verdi.

Öldürdüğü ileri sürülen eşinin aylığını da alıyor
Caption

 

Eşinin mirasını istemediğini savunan Aysal, “Veraset ilanını eşimin abisi aldı. Ardından da bana bu konuları sormaya başladılar. İmzalamam gereken bir şey varsa imzalayıp malları onlara bırakacağımı söyledim. 'Herkes ne alıyorsa alsın, yolumuza gidelim’ dedim. Ben kazanın olduğu yeri çok severim. Eşim de severdi ve o yüzden o gün oraya gittik" diye konuştu.

"KARDEŞİMİN ÇEKTİĞİ KREDİLERİ ÖLDÜKTEN SONRA ÖĞRENDİK"

Semra Aysal'ın ağabeyi Naim Yolcu da Hakan Aysal'ın çelişkili ifadeleri üzerine şüphelendiklerini ve kardeşinin ölümünü araştırmaya başladıklarını belirtip, "Cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu’na gittiğimizde Hakan arabada oturuyordu. Ben ve ailem yıkılmıştık ancak Hakan’da öyle bir durum yoktu. Kardeşim kredi çekmeye hep karşıydı. Üzerine olan kredileri de öldükten sonra öğrendik. Ayrıca yükseklik korkusu vardı, ne ekstrem sporu? Kardeşim bana birkaç kez sorunları olduğunu söyledi ama konuşmak kısmet olmadı. Hakan’ın çelişkili konuşmalarından şüphelenip, veraset ilanını aldıktan sonra her şeyi araştırıp, öğrendik. Şikayetçiyim" dedi.

"EVLİLİKLERİNDE HİÇBİR SIKINTI YOKTU"

Duruşmada tanık olarak ifade veren Hakan Aysal'ın ağabeyi Murat Aysal ise, "Hakan ve eşi telefonla arayıp bize geleceklerini söylediler. Beraber gelip, bir gece bizde kaldılar. Ertesi gün gezeceklerini söyleyip, ayrıldılar. Ben kuafördeyken Hakan beni arayarak durumu söyledi. Olay yerine gittiğimde Hakan kendini paralıyordu. Evliliklerinde de hiçbir sıkıntı yoktu. Maddi sıkıntıları gördüğüm kadarıyla yoktu. Doğacak çocuklarının adını 'Toprak' koyacaklarını söylemişlerdi dedi.

Tanın Nihat Baz da sanığın olay yerinde ağladığını belirterek, "Kendisi yılda birkaç kez eniştemlere (Murat Aysal) ziyarete geliyordu. Geldiğinde paraşütle atlardı. Olay günü çalışırken eniştem beni arayıp, ‘Hakan’ın eşi kayalıklardan düşmüş’ deyince hemen olayın olduğu yere gittik. Hakan ağlıyordu. Ben de rahatlatmaya çalıştım ama dişleri kilitlendi" diye konuştu.

AVUKAT: 10 DAKİKA ÖNCE ÇEKİLEN FOTOĞRAFTA ÇANTASI SEMA'NIN YANINDA

Tanıkların dinlenmesini ardından verilen arada açıklama yapan Semra Aysal'ın ailesinin avukatı Kerem Özgen, "Savunmalar uzun sürdüğü için mahkeme ara verdi. Sadece avukatların savunmaları kaldıktan sonra ara karar çıkacak. Biz en azından tutukluluk halinin devamı yönünde karar alınmasını bekliyoruz. Sanığın ifadeleri arasında çok fazla çelişki var. Bu ifadeleri düzeltmeye çalışırken de mahkeme heyetine çıkıştı. Sanığın abisi de emniyette verdiği ifadeyle çelişti. Biz de bunları sorduk ve zapta geçirilmesini sağladık. Olayın yaşandığı dakikadan 10 dakika önce kardeşlerine bir fotoğraf yollamışlar. O fotoğrafta çantanın ve telefonun Semra Aysal’ın yanında olduğu açıkça görülüyor. Uzanıp alınmasını gerektiren hiçbir durum söz konusu değil. Biz de o fotoğrafı dava dosyasına koyduk" diye konuştu.

MAHKEME, SİGORTA POLİÇESİNİ DÜZENLEYEN BANKACIYI DİNLEYECEK

Yaklaşık yarım saat süren aranın ardından yeniden başlayan duruşma, sanık koca Aysal'ın tutukluluk halinin devamına, 400 bin liralık ferdi kaza sigorta poliçesini düzenleyen banka görevlisinin tanık olarak dinlenmesine, çift adına 2016-2018 yılları arasında çekilen kredilerin tespitine, cenaze tarihinde yapılan bireysel emeklilk aylık ödemesinin otomatik ödemeyle yapılıp yapılmadığının tespiti için bankaya yazı yazılmasına, el yazısı örneklerinin incelenmesine ve Hakan Aysal'a bir dönem tedavi gördüğü Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden verilen raporların Adli Tıp Kurumu tarafından incelenmesine karar verilerek ertelendi.

Yorumlar