Kedilere neden çöp takılıyor?

Kedilere neden çip takıldığı merak ediliyor; Köpeklere dahil evcil hayvanlara son günlerde çip takılması uygulaması hızla devam ederken, tanınan süre konusunda tartışmalar çıkmıştı. Tarıtşmalar sürerken bazı hayvan sahipleri de merakla soruyor: Neden çöp takılıyor?

Google Haberlere Abone ol
Kedilere neden çöp takılıyor?

Kedilere neden çip takılıyor sorusu son günlerin en popüler soruları arasında yer alıyor. Zira, evcil hayvanlara çip takılması uygulaması için tanınan süre 31 Aralık'ta doluyor. Çip takamayan hayvan sahipleri zamanında uygulamaya geçmemeleri halinde ağır cezalar ödemek zorunda kalacak. Peki, kedilere neden çip takılıyor?

KEDİLERE NEDEN ÇİP TAKILIYOR?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından evcil hayvanlara getiren deri altı mikroçip takma zorunluğunu 31 Aralık itibarıyla son buluyor. Çip taktırmayan hayvan sahiplerine ise idari para cezası uygulanacak.

Evcil kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik, 26 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yürürlükle hayata geçirildi. Yönetmeliğe göre, 31 Aralık 2022 tarihine kadar da sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin deri altlarına mikroçip takılarak elektronik ortamda kayıt altına alınmaları zorunlu hale getirildi.

Kedilere neden çöp takılıyor
Kedilere neden çöp takılıyor

 

Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayan hayvan sahiplerine ise 5199 sayılı kanun doğrultusunda idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Evcil kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak kimliklendirilip, kayıt altına alınması uygulamasında son tarih olan 31 Aralık'a ise sayılı günler kaldı.

Evcil hayan sahibi vatandaşlar, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile serbest veteriner hekimler tarafından uygulanan mikroçip ve kimliklendirme işlemini yaptırarak Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kedi ve köpeklerinin kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor.

Kedilere neden çöp takılıyor
Kedilere neden çöp takılıyor

 

PETVET sistemiyle birlikte ise, evcil hayvanlara pasaport çıkartılıyor. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi, evcil hayvan popülasyon ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve kontrol altına alınması amaçlanıyor.

"31 ARALIK'TAN SONRA İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK"

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, evcil hayvanlara çip takılmasının amacını kimliklendirme olarak ifade etti. Deri altına çiplerin enjeksiyon yoluyla takıldığını belirten Özkaya, "Bu kimlik sayesinde hayvanın yapılan operasyonları, aşılamaları veya ne kadar bilgi varsa hepsi gözükecek" dedi.

Yorumlar