Kediler Kurbanda neden ortadan kaybolur?

Kediler Kurbanda neden ortadan kaybolur, kedilerin Kurban Bayramı günlerinde ortadan kaybolduğu iddiası gerçek mi, söylentiler doğru mu?

Google Haberlere Abone ol

Kediler Kurbanda neden ortadan kaybolur, her yerde bütün kedilerin Kurban Bayramı günlerinde ortadan kaybolduğu iddiası gerçek mi, söylentiler doğru mu?

Her kurban bayramı kedilerin bir anda ortadan kaybolduğu ileri sürülür. İşin ilginç tarafı bu iddia çok ciddi bazı kesimlerde karşılık bulması. 

Kediler Kurbanda neden ortadan kaybolur
Kediler Kurbanda neden ortadan kaybolur

 

İddialara göre kediler Kurban Bayramında hayvanların kurbanlık olarak kesildiğini görünce, kendilerinin de kurban edileceğini düşünerek (düşünceli kediler) kaçmaya başlıyor ve bayram bitene kadar ortalıkta görünmüyor.

Bazı batıl inançlara göre ise kediler Kurban Bayramında kutsal toraklara göç ediyormuş. 

Hatta kedilerin bayramlarda satanistler tarafından toplanıp kurban edildiği düşüncesi nedeniyle kedilerin ortadan kaybolduğunu savunanlar da var.

Yukarıda sıralamadığımız iddiaların yanında ipe sapa gelmez daha birçok iddia sosyal medya ve benzeri platformlarda dile getiriliyor. 

Peki işin aslı nedir, kediler Kurban Bayramında neden ortadan kaybolur ya da gerçekten de ortadan kaybolurlar mı?

İşin aslına gelelim:

Kediler Kurban Bayramında ortadan kaybolmuyor. Böyle bir durum söz konusu değildir. 

Kediler Kurban Bayramlarında kurbanlıkların kesildiği alanlarda dolu dolu cirit atıyor. 

Kurbanlıklar kesilmeye başlanması ve atıkların sağa sola atılmasıyla birlikte de kediler bir anda ortadan kaybolur çünkü beklediklerini almışlardır. 

Kedilerin ortadan kaybolduğunu söyleyenler genellikle kurbanlık alanlarından uzakta yaşayan, kurbanlık kesmeyen kişilerdir. 

Çünkü kurbanlık kesenler çok iyi biliyor ki kediler yanıbaşlarından eksik olmuyor.

Etçil bir hayvan olan kedi Kurban Bayramı günü nerede olur sorusunun en güzel ve en isabetli cevabı doğal olarak Kurbanlık Kesimhanelerinin etrafı, kurbanlık kesilen evlerin bahçeleri ve çöplüklerdir. 

Çünkü Kurban Bayramı aynı zamanda onlar için de bayram günüdür; hayatları boyunca görmedikleri oranda fazla eti bir arada görüyorlar. 

Hasılı, kedilerin Kurban Bayramında ortadan kaybolmasının tek nedeni aradıkları etleri bulmuş olmalarıdır; yoksa herhangi bir batıl inanışın ileri sürdüğü nedenler yüzünden değildir. 

Kedilerin gerçekten de Kurban Bayramında nerede olduğunu görmek isteyenler o gün kurbanlık kesimhanelerine bir tur atabilir veya mahallelerinde kurban kesen bir komşularını ziyaret edebilir. O zaman kedilerin nerede olduğunu kendi gözleriyle görebilir. 

Kedilerin kaybolma hikayeleriyle ilgili internette yer alan iddiaların hiçbiri dediğimiz gibi doğru değildir.


 

Yorumlar