Kazı alanında işçilerin kavurucu sıcakla imtihanı

- Tarihi Yemiş Kapanı Hanı kazı çalışmalarında görev alan işçiler güneşin altında hem kazı alanındaki işlerini yapıyor hem de oruç ibadetlerini yerine getiriyor

Google Haberlere Abone ol
Kazı alanında işçilerin kavurucu sıcakla imtihanı

EDİRNE (AA) - Edirne Müze Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen Tarihi Yemiş Kapanı Hanı kazı çalışmalarında görev alan işçiler güneşin altında hem kazı alanındaki işlerini yapıyor hem de oruç ibadetlerini yerine getiriyor.

İŞKUR'un kazı çalışmalarına yerleştirdiği kadınların da aralarında bulunduğu 50 işçi, yaklaşık 17 saat oruç tutarken, işlerini de aksatmadan çalışmaya devam ediyor.

Kazı alanındaki işlerini tamamlayan kadın işçiler buradan evlerine giderek iftar için sofralarını hazırlıyor.

İşçilerden 56 yaşındaki Lütfü Eskinoba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş altında çalışmanın zor olduğunu söyledi. Hava sıcaklığının 45 derece hissedildiğini belirten Eskinoba, "Sadece biz değil Selimiye Camisi'nin mahyalarını asan işçiler, inşaatlarda, kömür ve maden ocaklarında çalışanlar ve tarlarda çalışan işçiler güneş altında alın teriyle evine bir lokma ekmek götürebilmek için çalışıyor. Biz burada Selimiye Camimizin yanı başında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bize manevi olarak da destek oluyor" diye konuştu.

İşçi Kenan Düllü de proje ekibinin verdiği görevlerini yerine getirdiklerini söyledi. 40 derece sıcak altında çalışmanın sağlık açısından da zor olduğunu anlatan Düllü, "Sıcağın altında oruçlu olmak insanı zorluyor ama biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu memleketin çalışan insanlara ihtiyacı var. Durmadan çalışmalıyız. Bizim gibi sıcak altında çalışanlara başarılar diliyorum" dedi.

İşçi Aylin Gök ise kazı alanındaki işini tamamladıktan sonra evine giderek iftar sofrası hazırlayacağını söyledi. Ailesine katkıda bulunmak için çalıştığını anlatan Gök, "Sıcak ya da değil, bu önemli mi, bizim çalışmaya ihtiyacımız var. Buradan kazandıklarımızla evimizi geçindiriyoruz. Ramazan ayında Selimiye Camisi'nin yanı başında olmak tabii ki huzur veriyor, sıcak bizi tabii ki etkiliyor ancak sonuç olarak çalışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar