Kazanan Türk kökenli aday Mesud Pezeşkiyan oldu

İran'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kalan adaylardan Türk kökenli olan Pezekşiyan seçimi kazandı.

Google Haberlere Abone ol
Kazanan Türk kökenli aday Mesud Pezeşkiyan oldu

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun oy sayım işlemlerinin tamamlandığını açıkladı. Bakanlık binasındaki seçim merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İslami, sonuçların resmiyet kazandığını duyurdu.

Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldı. Mesud Pezeşkiyan 16 milyon 384 bin 403 oy alarak oyların yüzde 53,7'sini kazandı. Böylece Pezeşkiyan, İran'ın 9'uncu Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Muhafazakar aday Said Celili, 13 milyon 538 bin 179 oy alarak yüzde 44,4 oranında kaldı. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna katılım oranı ise yüzde 49,8 olarak gerçekleşti. Seçimlerin sonuçlanmasının ardından ülkede yeni bir dönem başlamış oldu.

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te Mahabad kentinde, İranlı Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Soyadı Farsça'da "Doktorlar" anlamına gelen Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve 1980-1988 yılları arasında İran-Irak savaşında hem muharip hem de doktor olarak görev yaptı.

1985 yılında pratisyenlik kursunu tamamlayan Pezeşkiyan, savaştan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde genel cerrahi ihtisasını yaptı. 1993 yılında İran Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden kalp cerrahisi yan dal uzmanlığını aldı ve daha sonra kalp cerrahisi uzmanı olarak görev yaptı. 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

SİYASİ KARİYERİ

Pezeşkiyan'ın siyasi hayatı, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başladı. Hatemi döneminde 2001'de Sağlık Bakanı olarak atandı ve 2005 yılına kadar bu görevde kaldı.

2008 yılında yapılan Genel Seçimlerde Tebriz Milletvekili olarak meclise giren Pezeşkiyan, o tarihten bu yana beş dönem Tebriz'i temsil etti. 2016 yılında İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptı.

2013'teki cumhurbaşkanı seçimlerine adaylık başvurusu yapan Pezeşkiyan, daha sonra adaylığını geri çekti. 2021'deki seçimlerdeki adaylık başvurusu ise Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından reddedildi. 1 Mart'ta yapılan Milletvekili Seçimlerinde Tebriz'den birinci sırada meclise girmeyi başardı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesi sonrasında 1 yıl öne alınan cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusu yapan Pezeşkiyan, seçimlerde reformistlerin tek adayı olarak yarıştı. Pezeşkiyan, ikinci turda oyların yüzde 53,7'sini alarak İran'ın 9'uncu Cumhurbaşkanı oldu.

Yorumlar