Kazak Bakan eşini öldürmekten suçlu bulundu

Kazakistan'da eski Ekonomi Bakanı, eşini döverek öldürmekten suçlu bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kazak Bakan eşini öldürmekten suçlu bulundu

 Kazakistan'ın eski Ekonomi Bakanı Kuandyk Bishimbayev, eşini öldürmek suçuyla 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı; cinayet anına dair güvenlik kamerası görüntüleri mahkemede gösterildi.

Kuandyk Bishimbayev'e verilen 24 yıl hapis cezasının ardından, dava sürecindeki önemli bir delil olan güvenlik kamerası görüntüleri dikkat çekti. Bishimbayev'in eşi Saltanat Nukenova'ya şiddet uyguladığı anların görüntüleri, davanın son duruşmasında mahkeme salonunda izletildi. Bu görüntüler, Bishimbayev'in öne sürdüğü savunmalarla çelişti.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİYLE ÇÜRÜTÜLEN İDDİALAR

Bishimbayev, daha önce kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek masum olduğunu iddia etmişti. Ancak, Nukenova'nın ölü bulunduğu restoranın güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler, Bishimbayev'in eşine yönelik şiddeti kanıtladı. Görüntülerde Bishimbayev'in Nukenova'ya tekme ve yumruklarla saldırdığı açıkça görülüyor.

AİLE VE TOPLUMUN TEPKİSİ

Olayın ardından Nukenova'nın ailesi, yaşananları büyük bir üzüntüyle karşıladı. Nukenova'nın annesi, kızının 8 saat boyunca şiddet gördüğünü ve aldığı darbeler sonucu beyin travması nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Bu durum, toplumda adalet sistemine olan güvensizliği artırdı.

BAKANIN GEÇMİŞ SUÇLARI VE TOPLUMSAL ALGI

Kuandyk Bishimbayev, Mayıs-Aralık 2016 tarihleri arasında ekonomi bakanlığı görevini yürütmüş ve daha önce rüşvet suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak, üç yıl sonra af ve şartlı tahliye ile serbest bırakılmıştı. Kazakistan'da elit kesimin çeşitli suçlardan kolayca kurtulduğuna dair algılar, bu son olayla birlikte daha da pekişti.

Yorumlar