Kasım Pırlant kimdir? Kasım Pırlant öldü mü, neden öldü?

Kasım Pırlant'ın kim ve nereli olduğu soruları uzun zamandır merakla sorulurken, en son gelen ani ölüm haberi sonrasında ölüm sebebi de merak edilir oldu. Bir zamanlar ABD'den İzmir'e dönüşü konuşulan Pırlant en son Amerikalı eşine açtığı velayet davasıyla gündeme gelmişti. Sonrasında ise yatırımla

Google Haberlere Abone ol
Kasım Pırlant kimdir? Kasım Pırlant öldü mü, neden

Kasım Pırlant ismini birçok kişi Türk-Amerikan iş hayatıyla ilgili konularda duymuştur. Türkiye'den ABD'ye giderek burada büyük bir servet edinen Pırlant'ın en son memleketi İzmir'e dönerek burada yaptığı yatırımlar çok konuşulmuştu. Öncesinde ise Pırlant'ın ABD'de kalan çocuklarının velayetini almak için açtığı davalar gündem olmuştu. Gelen son haberler ise üzücü oldu. Çünkü gelen son dakika bilgisine göre Kasım Pırlant öldü. Peki, Kasım Pırlant kimdir? Kasım Pırlant öldü mü, neden öldü?

KASIM PIRLANT KİMDİR?

ABD'den gelen iki çocuğunun aleyhine açtığı babalık davası ile gündeme gelen ünlü işadamı, tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Diyaliz Merkezi'nde fenalaştı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen 65 Pırlant, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Ünlü işadamının Ege Üniversitesi morguna kaldırılan cenazesinin halen davalık olduğu çocukları tarafından Amerika'ya götürülebileceği öğrenildi. Pırlant'ın çocukları olduklarını iddia eden Henry Kevin ve Candice Jackson kardeşlerin açtığı babalık davası hala sürüyordu.

İş insanı Kasım Pırlant, 1973'te, doğup büyüdüğü İzmir'den eğitim için ABD'ye gitti. Okurken bir yandan da iş hayatına atılan Pırlant, 1978'de emlak kulvarına girme kararı aldı. Kısa sürede kendi şirketini kurdu. 1976'da Şikago'da bir iş merkezi satın aldı. Sonra bunu diğerleri izledi. 1985'te ise sayıları dokuza ulaşacak alışveriş merkezleri için ilk adımı attı.

YeniAsır'dan Fatih Şendil'in haberine göre, Varlık barışı kapsamında 6.4 milyar liralık beyanda bulunan meçhul Türk'ün İzmirli olduğu iddiası İzmir'de 2005 yılının en çok konuşulan konusuydu. Çünkü Amerikalı emlak kralı İstanbul'dan ısrarlı teklifler gelmesine rağmen İzmir'i seçmişti. Pırlant, EGS Park Mavişehir'i satın aldı. Adını Ege Park olarak değiştirdiği alışveriş merkezinde 1000 kişiye iş imkanı yarattı. Pırlant bununla yetinmedi. Kriz ortamında, yaklaşık iki sene önce İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden Balçova'da inşaat halindeki 23 katlı binayı satın aldı. Toplam 100 milyon lira yatırımla, ABD'li teknoloji devi Best Buy'ın da yer aldığı Ege Park Balçova AVM'ye dönüştürmüştü. Kasım Pırlant'ın, Konak Pier'i almak için de uğraştığı iddia ediliyordu.

Kasım Pırlant kimdir? Kasım Pırlant öldü mü, neden öldü?
Kasım Pırlant  ve evlatları olduğu ileri sürülen iki çocuk

 

Emlak kralı Kasım Pırlant ile yazar eşi Tülay Pırlant, tek evlatları olan Zafer Pırlant'ın 2012 yılında ABD'de geçirdiği trafik kazası geçirmesinin ardından çift boşanma kararı aldı. Çiftin boşanma davası da o dönem en çok konuşulan konular arasındaydı. Çok konuşulan protokole göre Tülay Pırlant'ın, ortak oldukları şirketlerdeki hisselerini 1 milyon dolar karşılığında Kasım Pırlant'a devrettiği ileri sürülmüştü.

ABD'DEN GELEN İKİ KARDEŞ BABALIK DAVASI AÇMIŞTI

Kasım Pırlant'a babalık davası açılıyor. ABD'nin Şikago kentinde doğup büyüyen Henry Kevin Jackson (30) ve Candice Jackson (36) kardeşler, yaklaşık 9 bin kilometre yol kat ederek geldikleri İzmir’de, babaları olduğunu iddia ettikleri işadamı Kasım Pırlant'a babalık davası açmaya hazırlanıyor.

Alışveriş merkezleri sahibi, İzmir ve Şikago'da milyonlarca liralık yatırımı bulunan Kasım Pırlant’ın, seneler önce bu eyalette, anneleri Carolyn Jackson ile beraber olduğunu belirten Jackson kardeşler, önceliklerinin para olmadığını, sadece babalarının kendilerini kabullenmemelerini içlerine sindiremediklerini söyledi.

Şikago'da 1973 yılında iş yaşamına bir eğlence mekanında garsonluk yaparak başlayıp, daha sonra aynı eyalette bir lokanta satın alan, 1978 yılında emlak işine girişen ve 1985 yılına geldiğinde burada 9 alışveriş merkezi sahibi olan Kasım Pırlant, 2005'te İzmir'de başladığı milyonlarca liralık yatırımlarıyla ekonomi dünyasında adından söz ettirdi. Pırlant, garsonluktan başlayıp gayrimenkul krallığına giden başarılı bir iş hayatına imza attı.

ANNESİNİN ÇALIŞTIĞI KULÜPTE SÖYLENDİ

Şikago'da doğup büyüyen Henry Kevin Jackson ve Candice Jackson kardeşler, 1999 yılında ölen anneleri Carolyn Jackson’ın kendilerine söylediği, "Babanız bizi terk etti. Yunanistan'da gemicilik şirketi var, orada yaşıyor" sözlerinin gerçek olmadığını anlayınca, babalarının peşine düştü. Annelerinin seneler önce çalıştığı Şikago Club’a giden ve burada çalışanlarla konuşan çocuklara, babalarının da aynı yerde çalışan Kasım Pırlant olduğu, anneleri Carolyn ile beraber yıllar önce bu kulüpte birlikte çalıştıkları söylendi. Bunun üzerine Kevin ve Candice Jackson kardeşler, internet üzerinden babaları olduğunu düşündükleri Kasım Pırlant hakkında araştırma yaptı. Jackson kardeşler, vakit kaybetmeden İzmir’de olduğunu öğrendikleri Pırlant’ın yanına geldi.

PIRTLANT’LA İKİ KEZ GÖRÜŞTÜLER

Candice ve Kevin Jackson kardeşler, İzmir'de Kasım Pırlant ile iki kez görüştü. İki kardeş Pırlant'ın hukuken kendilerini çocukları olarak kabul etmediğini belirtti. Görüşmede duygu dolu anlar yaşadığını anlatan kardeşlerden Candice Jackson, "Ben babamı az çok hatırlayabiliyorum, 1985 yıllarında ben küçük bir çocuktum ve onun hayatımızın bir parçası olduğunu hayal meyal hatırlıyorum. Küçüktüm ve karnım acıkmıştı, babamdan bana bir şeyler almasını istemiştim. Babam, 'Tamam, sana yemek almaya gidiyorum' deyip gitti. Onunla ilgili hatırladığım son şey bu" dedi.

Kendilerinin herhangi bir maddi kaygılarının olmadığını belirten Candice Jackson, "Otuz küsür sene sonra babamla görüşmek benim için duygusal olduğu kadar zor da oldu. Benim üç, Kevin'in de bir çocuğu var ve onlar büyükbabalarını bilmek istiyorlar. Biz seneler boyu babasız büyüdük ve bunun ne kadar acı verici olduğunu biliyoruz. Biz onun babamız olduğuna inanıyoruz ve DNA testi yapılmasını talep ediyoruz. Parayla ilgili herhangi bir derdimiz ya da niyetimiz yok, çok güzel bir işim var, Kevin'in de öyle" dedi.

Diğer kardeş Kevin Jackson ise kendisinin yüz hatlarına bakılmasının gerçeği anlamak için yeterli olacağını belirterek, "Anneme hiç benzemiyorum. Kasım Pırlant'ın ikizi gibiyim. Onunla ilk görüşmemizde duygulandım, çünkü Chicago'dan bütün o yolu babamla bir ilişki kurabilmek için gelmiştim. Babalık davası açmak için gerekli işlemlere en kısa sürede başlayacağız ve DNA testi isteyeceğiz" diye konuştu.

KASIM PIRLANT'IN SERVETİ DUDAK UÇUKLATIYOR

Kasım Pırlant'ı Türkiye ilk olarak 2010 yılında tanıdı. O dönem uygulamaya geçen Varlık Barışı'nda yararlanmak için 6.4 milyar liralık beyanda bulunan Pırlant, bir anda Türkiye'nin en zengin isimleri listesine girdi. Pırlant'ın şu anki servetinin ne kadar olduğu ise bilinmiyor.

KASIM PIRLANT BİYOGRAFİSİ

Kasım Pırlant 1953 yılında İzmir'de dünyaya geldi. 1973’te İzmir’den eğitim için ABD’ye gitti. Bir yandan okurken bir yandan da iş hayatına atıldı. 1978’de emlak kulvarına girme kararı aldı. Kısa sürede kendi şirketini kurdu. 1976’da Chicago’da bir iş merkezi satın aldı. Sonra bunu diğerleri izledi. 1985’te Chicago’da, daha sonra, sayıları dokuza ulaşacak alışveriş merkezleri için ilk adımı attı. 2005 yılında memleketi İzmir’e de yatırım yapma kararı aldığında Chicago’da şirket sayısını üçe, alışveriş merkezi sayısını ise dokuza çıkarmıştı.

Beş yıl önce Türkiye’de yatırım yapmaya karar verdi. İstanbul’dan ısrarlı teklifler gelmesine rağmen memleketi İzmir’e seçti. EGS Park Mavişehir’i satın aldı, adını Ege Park olarak değiştirdi, yeniden hayat verdi. 1000 kişiye iş imkanı yarattı.

KRİZ DURDURAMADI

Pırlant bununla yetinmedi. Kriz ortamında, yaklaşık iki sene önce İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Balçova’da inşaat halindeki 23 katlı binayı satın aldı. Toplam 100 milyon lira yatırımla, ABD’li teknoloji devi Best Buy’ın da yer aldığı Ege Park Balçova AVM’ye dönüştürdü. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da Kasım Pırlant, Konak Pier’in alımıyla ilgili dava sürecinin devam ettiğini, sürecin tamamlanması sonrası burada da yatırım planlarının bulunduğunu, İzmir’deki ilk alışveriş merkezleri olan Ege Park Mavişehir’de de yenileme yatırımlarına geçeceklerini söylemişti.

İzmir’de sohbetlere konu olan Kasım Pırlant’a 6.4 milyar liralık beyanın kendisine ait olup olmadığını sormak istedik. Pırlant’a ulaşamadık. Sekreteri ise bu iddiaların doğru olmadığını söyledi.

YATIRIMA 100 MİLYON LİRA HARCADI

Denizci bir aileden gelen Pırlant İzmir’de önce TMSF bünyesindeki EGS GYO’nun İş Bankası’na olan borçları yüzünden büyük sıkıntılar yaşayan EGS Park Mavişehir Alışveriş Merkezi için özel bir çözüm geliştirdi. 37 milyon TL’ye, 154 mağazayı icradan tek tek satın aldı. 2005 yılındaki bu büyük operasyondan sonra İzmir’de yatırım planlarını uygulamaya alan Pırlant, bir yandan Chicago’da da yatırıma devam etti. Pırlant’ın şu anda yatırım yapmayı düşündüğünü açıkladığı sektörler alışveriş merkezleri ve enerji. Alışveriş merkezlerinde rota öncelikle İzmir, sonra İstanbul. Pırlant, enerjide de yine İzmir ve çevresini düşünüyor. Geçen hafta Ege Park Balçova AVM’nin açılışı öncesi yaptığı açıklamada Pırlant, “Kriz döneminde 100 milyon lira gibi bir yatırım yapan iki üç şirketten biriyiz. Belli lokasyonlarda araştırmalarımız devam ediyor. Ama artık İstanbul’u da düşünüyorum. Bazı teklifler alıyoruz. Şu anda düşünce aşamasında ama o pazara da girmek istiyoruz. Anadolu kentlerinden de çok sayıda teklif geliyor fakat şu anda düşünmüyoruz” demişti.

Yorumlar