Kars'ta meralar canlanıyor

- Kış mevsiminin en uzun yaşandığı kentlerden Kars'ta, havaların ısınmasıyla, büyük ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkmaya başladı - Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Gök: "Baharın erken gelmesinin, hem besiciye hem de hayvanlara büyük faydası var. İnşallah bol bereketli bir yıl olur"

Google Haberlere Abone ol
Kars'ta meralar canlanıyor

KARS (AA) - Kars'ta baharın gelmesiyle otlamaya çıkan büyük ve küçükbaş hayvanlar, meraları canlandırdı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden olan ve kış mevsiminin en uzun yaşandığı kentler arasında yer alan Kars'ın, Sarıkamış ve Selim ilçelerinde, baharın gelişi en çok bölgedeki çobanları ve hayvan besicilerini sevindirdi.

Yaklaşık 6 ay boyunca karla kaplı olan kentte, hayvanlarının bakımını ve beslenmesini meralar yerine ağıllarda yapan çobanlar, havaların ısınmasıyla koyun sürülerini meralara bıraktı.

Karların eridiği meralarda koyunlarını otlatan çobanlar ve besiciler, bu şekilde, hayvanlarını daha rahat ve düşük maliyetle besleme imkanı buluyor.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllara göre kış mevsiminin daha ılık geçtiğini söyledi.

Kışın soğuk ve uzun geçtiği zaman hayvan besicilerinin zorlandığını belirten Gök, "Bu sene çok kar yağmadı, kışı fazla yaşamadık. Ancak hayvanlar yaklaşık 5-6 ay ahırlarda kaldığı için yem, ot, saman fazla tüketmiş oluyor. Bu da besiciye ek külfet getiriyor. Baharın erken gelmesinin hem besiciye hem de hayvanlara büyük faydası var. İnşallah bol bereketli bir yıl olur." diye konuştu.

Küçükbaş hayvan besicisi Yılmaz Eliş de bu yıl daha sıcak bir kış geçirdiklerini anımsatarak, "Koyunlarımızı bu sene, geçen yıla göre 20 gün daha erken meralara çıkardık. Bu bizim için iyi oldu çünkü yem, ot bitmek üzereydi. Bundan sonra hayvanlarımızı kışa kadar meralarda otlatacağız." dedi.

Yorumlar