Kafe ve restoranlar garson bulamıyor

Yemek sektöründe hizmet veren işletmeler çalıştıracak personel bulamamaktan şikayet ediyor. TÜRSES Başkanı Ramazan Bingöl, bu konuda Turizm Bakanlığından yardım talebinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'de bir yanda işsizlik olduğu insanların iş bulamadığı tartışmaları devam ederken diğer yandan yemek sektöründe hizmet veren işletmeler çalıştıracak personel bulamamaktan şikayet ediyor. 

Sabah gazetesinden Betül Alakent'e konuşan Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, pandemi döneminde kapanmaya giden sektörün başlayan hareketlenme sonucunda eleman sıkıntısı çektiğini ifade ediyor.

Eleman sıkıntısı yaşanmasının sebeplerinden birisi çalışanların sektör değişikliğine giderek farklı yerlerde çalışmaya başlamaları. Tüm bunlara ek olarak maaşlar ve ek ödemeler de çeşitli sektörleri zora sokmasına rağmen kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte piyasalar hareketlenmeye başladı.

Son süreçte tam anlamıyla üst verimliliğe ulaşıldığını söylemek mümkün değilken bu vasatta bile eleman sıkıntısı özellikle kalifiye eleman yetersizliği had safhada. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, turizm sektöründe giderek artan canlanma düşünüldüğünde eleman sıkıntısının katlanarak devam etme riski olduğunu da belirtiyor.

Bazı sektörler eleman sorunu yaşarken ırkçı siyasetçi ve yayın organlarının işsizliği bahane ederek mültecileri hedef tahtasına oturmasının ne kadar ahlak dışı bir yaklaşım olduğu da bir kere daha ortaya çıkıyor! 

Defaten belirtildiği gibi mülteciler zaten -bir tek Türkiye’de değil dünyanın her yerinde- geri kalan insanların artık yapmak istemedikleri işleri yapıyorlar. Bu bağlamda birçok şehirde ağır sanayiyi mülteci işçilerin ayakta tuttuğu yetkili isimler tarafından da dile getirilmişti.

Eleman sorununun aşılması için mültecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve uzmanlıklarına göre bir tasnife gidilmesi gerekiyor. Herkesin kaçtığı işlerin sorumluluğunu alan göçmenler işin özünde şartlar oluşturulduğunda ekonomik kalkınmaya katkı sağlıyorlar!


 

Yorumlar