Kadir Gecesinde helva yapılır mı?

Kadir Gecesinde helva yapılır mı veya Kadir gecesinde tatlı dağıtılır mı gibi sorular bu mübarek geceyi değerlendirmek isteyen müslümanlar tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Kadir gecesinde helva yapılır mı veya Kadir Gecesinde neler yapılır, neler yapılmalı gibisinden sorular son günlerde merakla sorulan sorular arasında yer alıyor. 

Dinimizde önemli sayılan gecelerimiz vardır. Bu gecelerin önemi, o gecelerde gerçekleşen veya gerçekleştiğine inanılan bazı olaylardan kaynaklanır. Ayrıca bu gecelerde minarelerde kandiller yakılır. O nedenle bu gecelere “kandil geceleri” de denir.

Kandil gecelerinde Allah’ın bereketi, bağışlaması ve rahmetinin her zamankinden daha çok olduğuna inanılır. Bu yüzden Müslümanlar, bu geceleri namaz kılarak, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak geçirirler. İsteyenler bu günlerde oruç da tutabilirler.

Kandil nedeniyle lokma tatlıları, helva ve simit yapılıp komşulara ve akrabalara dağıtılır. Bu gecelerde hediye vermek ve kandili kutlamak da güzel geleneklerimizdendir.

Bu geceler, Müslümanların birlik ve beraberliğini pekiştiren, aralarındaki kardeşliği güçlendiren, Yüce Allah tarafından af ve bağışlanmaya vesile olan zaman dilimleridir. Bu sebeple kandiller, Müslümanların sevinçlerini paylaştıkları önemli gecelerdir.

Müslümanlarca kutlanan beş kandil gecesi vardır:

Kadir Gecesi: Ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir. Bu gece, Allah, Peygamberimize Kur’an-ı Kerim’i indirmeye başlamıştır. Allah, Kadir Gecesi hakkında Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’›) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır…O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kur’an’ın Kadir Gecesi indirilmeye başlanması sebebiyle Müslümanlar bu gecede diğer ibadetlerin yanı sıra çokça Kur’an-ı Kerim okuyarak geceyi değerlendirmeye çalışırlar.

Kandil gecelerinde yapılanlar nelerdir? 

Kandil gecelerinde bir kural veya kaide olmamakla birlikte bazı Müslümanlar tarafından farklı ritüeller yerine getirilir.

Bunlardan bazıları şöyle:

Minarelerin ışıkları yakılır.

Evlerde lokma tatlısı, helva vb. yapılır, kandil simidiyle komşulara ikram edilir.

Yoksullara yardım edilir.

Camilerde mevlit okunur.

Radyo ve televizyonlarda dini programlar yayınlanır.

Müslümanlar evlerinde ve camilerde namaz kılar, dua eder, günahlarının bağışlanmasını dilerler.

Müslümanlar, kandil gecelerinde kaza namazlarını kılar, nafile ibadetler yapar; yaptıkları hata ve günahlarını düşünür; pişmanlık duyar ve tövbe ederler. Geceyi idrak edenler, birbirlerinin kandillerini kutlar, ihtiyaç sahibi kimselere yardımda bulunurlar.

Kandillerle ilgili birçok gelenek oluşmuştur. Kandil helvası, kandil simidi, daha yeni dönemde çikolata ve şekerleme dağıtmak adet olmuştur. Kandil öncesi oruç tutmak da adetlerimiz arasında yer alır.

HELVA NASIL YAPILIR? UN VE İRMİK HELVASI TARİFİ

Helva, hem mutlu hem de yasta olduğumuz dönemlerin vazgeçilmez tatlılarından biridir. Pek çok çeşiti bulunan helvanın bugün en çok bilinenleri Un ve irmik helvası nasıl yapılır? sorusuna yanıt vereceğiz. İşte un helvası ve irmik helvası tarifi ile ilgili detaylar…

UN HELVASI TARİFİ

2 su bardağı un (kullanılan su bardağı ölçüsü: 200 ml.),

1 su bardağı sıvı yağ.

Şerbeti için;

2 buçuk su bardağı su

1 buçuk su bardağı toz şeker.

Kadir Gecesinde helva yapılır mı?
Türkiye'de helva çeşitleri açısından zengin bir mutfağa sahiptir

 

Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi

Tam Ölçülü Un Helvası Yapılışı

İlk olarak, şerbetini hazırlamak için,toz şeker ve su tencereye koyulup kısık ateşte erimeye bırakılır.

Çelik, geniş ve derin bir tencereye, sıvı yağ ile un koyulur.

Unun kokusu çıkana kadar, orta ateşte sürekli karıştırarak kavrulur.

Unun kokusu çıkmaya başlayınca ocağın altı kısılır ve kısık ateşte rengi koyulaşıncaya kadar karıştırarak kavrulur.

Arzu edilen renge ulaşınca 1 taşım kaynatılıp, ocaktan alınan şerbet kavrulan unun üzerine dökülür.

Dökme işlemi esnasında, sıçramalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Şerbet döküldükten sonra, unun topaklanmadan şerbeti çekmesi için hızlı hızlı karıştırılır ve ocaktan alınır.

Kaşığın arka tarafı ile iyice bastırarak karıştırılıp, un helvası hazır edilir.

Ilınan helvadan biraz alınıp kaşığın içerisine bastırılır ve ters çevrilerek kaşıktan çıkartılıp servis tabağına dizilir.

Soğuduktan sonra üzerine arzuya göre, tarçın, hindistan cevizi veya ceviz içi serpiştirilip servise sunulur.

Ben helvayı kaşık ile şekillendirdim.Arzu ederseniz helvayı silikon kaplara bastırarak ta şekillendirebilirsiniz.

Bu tarif ile, kaşık ile şekillendirilmiş 30 adet helva elde ediliyor.

İRMİK HELVASI MALZEMELERİ VE TARİFİ

İrmik Helvası için Gerekli Malzemeler

2 su bardağı irmik

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı süt

Kadir Gecesinde helva yapılır mı?
Helvanın kültürümüzde yeri bambaşkadır.

 

1 su bardağı su

1 çay bardağı tereyağı

1 çay bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı dolmalık fıstık

Hazırlanışı;

İrmik helvasını lezzetli yapan şey karamelize edilmiş şekerdir. Karamelize edilmiş şekeri hazırlamak için sütü ve şekeri bir tencerede kısık ateşte, eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra karışımı ocaktan alın.

Başka bir tencerede tereyağını eritin. Tereyağı eridikten sonra fıstığı ve irmiği ekleyin, kavrulana kadar karıştırın. İrmiğin rengi değişmeye başladığında, hazırlamış olduğunuz süt ve şeker karışımını ekleyin. Bunu yaparken çok dikkatli olun çünkü dökerken fazla ısı çıkacaktır.

İrmikle süt, birlikte katı kıvama gelinceye kadar kısık ateşte pişirin. İyice katılaştığında pişirmeyi bırakın. Bir kaç kez karıştırın ve 10-15 dakika dinlenmeye bırakın.

Helvanızı kaselere koyun, kaseleri tabağın üzerine ters çevirin ve helvanız kalıp olarak çıksın. Üzerine bir tutam kuru yemişle servis edebilirsiniz.

Yorumlar