Kadınların Jinekolojik Muayeneden Kaçınması Sağlıklarını Tehdit Ediyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ece Sınacı, Türkiye'de kadınların yaklaşık üçte birinin hayatında hiç jinekolojik muayene yaptırmadığını belirtiyor.

Google Haberlere Abone ol
Jinekolojik muayene hayati öneme sahip

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ece Sınacı, Türkiye'de kadınların yaklaşık üçte birinin hayatında hiç jinekolojik muayene yaptırmadığını vurguladı. Sınacı, “Rahmimiz bizim tapınağımızdır. O tapınağa giden yolun ve tapınağın sağlığı aslında bizi farkına varamadığımız kadar fazla etkiler. Bu bölgenin sağlıklı olması hayatımızın her alanında bizi etkiler. Temelde bu açıdan baktığımızda jinekolojik muayenenin hayati önemi vardır. Hayati demek illa ölüm kalım demek değildir. Hayat konforu, hayata bakış açısı, hayattaki zorlukları göğüsleyebilme motivasyonunu da içerir. Bunların hepsi için rahim ve onun bağlantılarının sağlığı çok önemlidir.” dedi.

JİNEKOLOJİK MUAYENENİN ÖNEMİ

Sınacı, jinekolojik muayenenin kadın doğum uzmanının sadece hastayı düz bir sedyeye yatırarak karnından rahim ve yumurtalıkları ultrasonla kontrol ettiği bir muayene olmadığını belirtti. "Tabii ki buna zaman zaman gerek duyuyoruz, mecbur da kalabiliyoruz ama esasta jinekolojik muayene dış genital bölgenin, vajinanın, rahim ağzının ve nihayetinde rahim ve yumurtalıkların detaylı bir şekilde incelendiği, özellikle çıplak gözle görülmesi gereken bütün alanların tek tek incelendiği çok titizlikle yapılması gereken bir muayenedir. Üstünkörü yapılmamalıdır. Yaş gruplarına göre fark etmekle birlikte küçücük bir lezyon bize hayati bir şey gösteriyor olabilir. Kadınların en çok korktukları bir şey spekulum dış genital bölgeden vajinaya yerleştirip rahim ağzı sağlığını ve vajinanın sağlığını gözlemleyebildiğimiz ve sayesinde rahim ağzı kanseri taramalarını yapabildiğimiz ya da enfeksiyonlar varsa kültürler alabildiğimiz canımız spekulumumuz var biz bundan yardım alıyoruz” dedi.

KORKULARDAN KURTULMAK

Op. Dr. Sınacı, jinekolojik muayeneye ilk kez gidecek kadınlara önemli önerilerde bulundu: “Kontrol edemediğimiz şeylerden korkarız, bu doğrudur. Ama bizim korkumuz genelde bize kaba davranılması ve oradan çıkıp gidemeyecekmişiz gibi gelmesidir. Jinekolojik masaya oturduğunda travmalar tetiklenebilir ve hastaya bir çaresizlik hissi gelebilir. Geçmişteki korkular tetiklenebildiği için kadın kendini güvende hissedemez. Kadınların bilmesi gereken şudur: ‘Jinekolojik masaya oturduğum andan itibaren kontrol bende. Kendimi kötü hissettiğimde bunu doktoruma söylemeye hakkım var. Doktorum bana yardım etmek için burda. Ondan yardım isteyebilirim. Güvendeyim.’ demeliler.”

JİNEKOLOJİK MUAYENE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Op. Dr. Sınacı, jinekolojik muayene ile ilgili bilgilendirmesini şöyle özetledi:

  • Korkmayın.
  • Canınız acıdığında söyleyin.
  • Muayeneye bir ön hazırlık sürecine girişmeyin.
  • Genital bölgenizde kıl olması sizin sadece hormonal olarak sağlıklı bir kadın olduğunuzun göstergesidir.
  • Kanamanız var diye ertelemeyin; kanama durumlarında rahim duvarı kontrolü ve yumurtalık kistleri kontrolü daha sağlıklıdır.
  • Akıntınız var diye ertelemeyin; biz vajinal floranızı görüp kültür almak için akıntınız varken sizi görmeliyiz.

Jinekolojik muayenenin önemini vurgulayan Op. Dr. Sınacı, kadınların bu konuda bilinçlenmesinin ve düzenli muayenelere gitmelerinin sağlıkları açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Yorumlar