Jandarmadan "Yunan malı" iddialarına yalanlama

Jandarmadan "Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörü" ihalesine ilişkin açıklama: "İhalede yerli malı teklif eden yerli istekli üzerine yüzde 15 fiyat avantajı uygulanacaktır. Bu kapsamda kurumumuz yerli malı üreten yerli ve milli firmaları desteklemektedir"

Google Haberlere Abone ol
Jandarmadan "Yunan malı" iddialarına yalanlama

Jandarma Genel Komutanlığı, Sualtı Arama Kurtarma Timleri'ne (SAK) alınacak "Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörü" ihalesinde yerli malı üreten milli firmaların desteklendiğini bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığından yapılan açıklamada, bugün bir gazetede yayımlanan haberde "Yerli ve Milli Olmak Nerede Kaldı? Yunan Malı Alma Şartı!" başlığıyla SAK timlerinin ihtiyacı için alınacak "Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörü" ihalesine ilişkin bazı iddiaların yer aldığı belirtildi.

SAK timleri için 8 Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörüne ihtiyaç duyulduğu bildirilen açıklamada, ihtiyaca yönelik incelemelerin yapıldığı, teknik özellikleri karşılayan (kompresör gücü en az 300 bar olacaktır) 5 markanın olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Alkın/Türkiye, Nardi/İtalya ile söz konusu haberde geçen firma ve 2 Alman firması distribütörleri ile teknik görüşme gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, 2 Alman firmasının fiyatların yüksek olduğunu belirterek firma teyidi vermedikleri kaydedildi.

Satın almanın açık ihale usulüyle 8 Aralık'ta gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İhalede yerli malı teklif eden yerli istekli üzerine yüzde 15 fiyat avantajı uygulanacaktır. Bu kapsamda kurumumuz yerli malı üreten yerli ve milli firmaları desteklemektedir. Söz konusu haberde geçen iddiaları bulunan kişinin, nitelikleri sağlayan herhangi bir üretimi ve ihaleye girmesi engellenen firması bulunmamaktadır. Alıma ilişkin ihale dokümanında görüleceği üzere teslim edilecek malın sadece Yunan malı olma şartı mevcut değildir.

Haberde belirtilen iddiaların, yapılan ihalelerde usulsüzlük yapılıyormuş izlenimi yaratarak, kamuoyunu yanıltıcı, daima milletinin hizmetinde olmayı ve hukukun üstünlüğünü kendisine ilke edinmiş Jandarma Genel Komutanlığına yönelik haksız ve olumsuz algı oluşturabilecek bir etki yaratabileceği ve Jandarma Teşkilatının itibarını olumsuz etkilemeye yönelik olduğu değerlendirilmiştir."

Yorumlar