İzmir'de şizofreni hastası kıza tecavüz davası

- İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, Çiğli ilçesinde şizofreni hastası genç kıza tecavüz ettiği ve zorla fuhuş yaptırdığı suçlamasıyla 21 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Tuncay Süslü'nün cezasını yerinde buldu - Mahkeme, aynı suçlamalarla yargılanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık hakkında ise beraat kararı verdi

Google Haberlere Abone ol

İZMİR (AA) - İzmir Bölge Adliyesi 15. Ceza Dairesi, Çiğli ilçesinde, şizofreni hastası genç kıza tecavüz ettikleri ve para karşılığı başka erkeklere sattıkları gerekçesiyle yargılanan 2 sanık hakkında karar verdi.

Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesinin "nitelikli cinsel saldırı ve hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından tutuklu sanıklardan Tuncay Süslü'ye 21 yıl 3 ay, A.K'ye ise 15 yıl verdiği hapis cezası, mağdurun avukatı Sibel Önder ve cumhuriyet savcısı tarafından temyiz edildi.

İzmir Bölge Adliyesi 15. Ceza Dairesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar ve avukatları, mağdur 'nın avukatı Önder ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Pınar Melli katıldı.

Daire, Süslü'ye verilen cezayı yerinde buldu. A.K'nin ise "beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki kişiye karşı nitelikli cinsel saldırı ve bu kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla kamu davası açılmasına rağmen "atılı suçların unsurları oluşmadığı" gerekçe gösterilerek 2 suçtan da ayrı ayrı beraati kararlaştırıldı.

- "Bu karar hukuki bir hatadır"

Önder, karara ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, her 2 sanığın da suçu ikrar etmesine rağmen bir sanığa ceza verilip, diğerine verilmemesinin hukuki bir boyutunun olmadığını savundu.

Kararı temyiz ederek Yargıtaya götüreceklerini dile getiren Önder, "Hangi pencereden bakarsanız bakın hukuki bir hata var. İki sanık da mağdurun şizofren olduğunu ve birliktelik yaşadıklarını söylüyor. Mahkemenin sadece bir sanığa ceza vermesi insan haklarına aykırıdır. Bu karar, hukuki hatadan başka bir şey değildir. Yerel mahkemenin sanıklara ceza vermesine rağmen, suçunu ikrar eden birine beraat kararı verilmesi hukuk dünyası için ciddi bir açıktır." değerlendirmesinde bulundu.

- Olay

İzmir'in Çiğli ilçesinde Eylül 2016'da şizofreni hastası genç kıza tecavüz ettikleri ve para karşılığı başka erkeklere sattıkları iddiasıyla Tuncay Süslü ile A.K. gözaltına alınmıştı. Genç kızın teşhisinin ardından tutuklanan zanlılar hakkında "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından 49'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yargılama sonucunda sanık Tuncay Süslü 21 yıl 3 ay, A.K. ise 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar