İzmir'de izinsiz gösteri ve "Cumhurbaşkanına hakaret" davası

- Bornova'da izinsiz gösteri yaptıkları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 24 sanığın yargılanmasına başlanıldı - Tutuklu yargılanan 7 sanık tahliye edildi

Google Haberlere Abone ol

İZMİR (AA) - İzmir'in Bornova ilçesinde izinsiz gösteri yaptıkları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 7'si tutuklu 24 sanık hakim karşısına çıktı.

İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşma, salon yetersizliğinden İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Kimlik kontrolünün ardından hakim, 7 sayfalık iddianameyi okudu.

Tutuklu sanık Kazım Kızıl, iddianamede yöneltilen "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçlamasına ilişkin yaptığı savunmada, kendisine ait sosyal medya hesabından ifade özgürlüğü kapsamında bazı paylaşımlar yaptığını ancak bu paylaşımların şiddete çağrı, isyana teşvik ve hakaret niteliği taşımadığını iddia ederek, nefret söylemi içermediğini belirtti.

Gazeteci olarak katıldığı eylemde, kanunlara aykırı bir şey yapmadığını, Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediğini ifade eden Kızıl, tahliye talebinde bulundu.

Tutuklu sanık Enise İlin, 16 Nisan'daki halk oylaması sonucunu protesto etmek için Bornova ilçesindeki Küçükpark'ta gerçekleştirilen eyleme katıldığını ve sloganlar attığını, Cumhurbaşkanı'na hakaret edecek bir slogan atmadığını savundu.

Tutuklu sanık Emine Akbaba, halk oylaması sonucunun demokratik olmadığını savunduğu için bir üniversite öğrencisi olarak protesto gösterisine katıldığını belirterek, ülke genelinde de benzer gösterilerin olduğunu, bunun anayasal bir hak olduğunu söyledi.

Eylem sırasında Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren bir slogan atmadığını iddia eden ve üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Akbaba, tutuksuz yargılanmak istediğini mahkemeye iletti.

İddianamedeki suçlamaları kabul etmeyen diğer tutuklu sanıklar da tahliyesini istedi.

Tutuksuz sanıklar ise herhangi bir suç teşkil edecek eylemde bulunmadıklarını savunarak beraat talebinde bulundu.

Hakim, tutuklu sanıkların tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

İzmir'in Bornova ilçesinde Küçükpark'ta toplanan grup, 16 Nisan'da yapılan halk oylamasının sonucunu protesto edip, slogan atarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilmişti.

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan 24 kişi gözaltına alınmıştı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, hazırladığı iddianamede 7'si tutuklu 24 sanık hakkında, "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek, Cumhurbaşkanına hakaret ve devletin egemenlik alametlerini aşağılama" suçlamalarıyla dava açmıştı.


Yorumlar