İzmir'deki patlamanın nedeni açıklandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevi aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamanın nedenini açıkladı. Patlamanın el yapımı bombadan kaynaklandığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Buca ilçesinde cezaevi servisinin geçişi sırasındaki saldırının, çöp konteynerine bırakılan el yapımı bombayla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, İzmir Buca Kırıklar Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde görevli personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında el yapımı bombanın patlatıldığı belirtildi.

Ahmet Piriştina Bulvarı 1401 Sokak mevkisinde çöp konteynerine bırakılan el yapımı bombanın saat 08.01'de patlatılması sonucu bir servis şoförü ve 6 kurum personeli olmak üzere 7 kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Hain saldırı sonrasında yaralılar olay yerine en yakın hastanelere kaldırılmış olup 6'sı ayakta gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak taburcu edilmiştir. Ayağından yaralanan bir personelimiz ise ameliyata alınmıştır. Olayla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır."

ADALET BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Patlamayla ilgili bir resmi açıklama da Adalet Bakanlığından geldi. Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, İzmir Buca Kırıklar Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan ceza infaz koruma memurlarına yönelik bombalı saldırının şiddetle kınandığı, faillerin lanetlendiği belirtildi.

"Araç şoförü ile 10 personelimizi hedef alan bu saldırıda tek tesellimiz, Allah'a şükürler olsun ki can kaybı olmamasıdır." ifadesinin yer aldığı açıklamada, topuğundan yaralanan bir ceza infaz koruma memurunun ameliyata alındığı, diğerlerinin tedavisinin ise ayakta yapıldığı kaydedildi.

Adli teşkilat camiasına geçmiş olsun dileklerinin paylaşıldığı açıklamada, "İzmir Valiliğimiz, başsavcılığımız ve sağlık çalışanlarımız saldırıya maruz kalan arkadaşlarımıza her türlü ilgi ve desteği göstermektedirler. Olayın faillerinin bulunması için de valiliğimiz, emniyet teşkilatımız ve başsavcılığımız gerekli çalışmaları sürat ve titizlikle yürütmektedir. Gelişmeler, İzmir Valiliğimizce kamuoyuyla paylaşılacaktır. ifadeleri kullanıldı.

Saldırının, sadece ceza infaz koruma memurlarına değil, aynı zamanda hukuk, adalet, millet ve devlete yönelik olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmeler yer aldı:

"Geçmişte de örneği görülen, hakimlerimize, savcılarımıza, zabıt katiplerimize, mübaşirlerimize, diğer adliye çalışanlarımıza, adliyelerdeki güvenlik görevlilerimize ve ceza infaz kurumu personelimiz ile onları ailelerine yönelik saldırıların amacı açıktır. O amaç da hukuku üstün kılmak isteyen, bunun için canla başla çalışan bir camiayı, bu kutlu çabasından geri bırakmaktır. Ama bütün bu çabalar nafiledir. Bu saldırılar hukuku üstün kılmak için çalışan, milletimizin adalet beklentisini yerine getiren teşkilatımızın, bu doğrultudaki irade ve çabasını asla zaafa uğratamayacaktır.

Adalet Bakanlığı olarak terör saldırısında yaralanan Kırıklar Ceza İnfaz Kurumları personeli arkadaşlarımıza, ailelerine, camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, adalet teşkilatı olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade

Yorumlar