İstanbul'da ekmek fiyatlarına sessiz sedasız zam

İstanbul'da fırıncılar ekmeğe zam yapma kararı aldı. 1,50 TL'den satılan ekmekler 1,75 liraya, 1,75'ten satılan ekmekler ise 2.00 TL'ye yükseltildi. İstanbul'da ilçelere göre ekmeğin fiyatı değişkenlik gösteriyor.

Google Haberlere Abone ol

Ekmeğe yüzde 20 zam talebi 10 ay sonra sessiz sedasız kabul edildi. 200 gram ekmek 1.50 TL'ye, 240 gram 1.75 TL'ye çıktı. Maliyet artışına dayanamayıp cezaları göze alan 5 ilçedeki bazı fırıncılar ise bir ekmeği 2 TL'den satıyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Gamze Bal'ın haberine göre; İstanbul'da fırıncıların ekmeğe zam talebi kabul edildi. Bazı fırınlarda ekmeğe gelen yüzde 20'lik zamla birlikte fiyatlar 2 liraya kadar çıktı.

İstanbul'da fırıncılar üretim maliyetindeki fahiş artışları gerekçe göstererek ekmeğe yapmak istedikleri zammı 10 ay sonra kabul ettirdi. 2019 yılının aralık ayından bu yana taleplerini yineleyen fırıncıların isteği İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından eylülde kabul edildi.

Ekmeğin kilogram fiyatı 6,25 liradan 7,50 liraya çıktı. 200 gram ekmek 1,50 liraya yükselirken, 240 gram ekmek 1,75 liraya yükseldi.

Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa'da ekmek 1,50 liradan satılmaya başlandı. Buna karşın; Kadıköy Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar ve Maltepe'nin birçok yerinde ekmek 2 liradan satılıyor.

FIRINCILAR ODASINDAN AÇIKLAMA

İstanbul Ticaret Odası (İTO) komisyonunda alınan karara göre, İstanbul'da ekmeğin kilogram fiyatı 6.25 TL'den 7.50 TL'ye çıktı.

200 gram ekmek 1.25 TL'den 1.50 TL'ye, 240 gram ekmek de 1.50 TL'den 1.75 TL'ye yükseldi.

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı ise zammın yeni olmadığını, İTO'nun Ocak ayından beri fiilen uygulanan fiyatları tescil ettiğini belirtti.
Un fiyatlarına yüzde 40 oranında zam geldiğini ifade eden Balcı, yılbaşına kadar zam yapmak istemediklerini ancak fiyat geri çekilmezse bu kararı gözden geçireceklerini kaydetti.

İstanbul'da şu an iki farklı ekmek fiyatı uygulanıyor. Valilik ve fırıncılar odasından oluşan komisyon yaygın olarak satılan ekmeğin fiyatını belirlerken İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan fırınlar kendi fiyatlarını kendileri belirliyor.

Dünyada buğday fiyatları pandemi etkisiyle yükselişte. En büyük ihracatçı olan Rusya’da fiyatlar bu sezon yüzde 20 yükseldi, ton başına 200 dolardan 250 dolara çıktı. Diğer ülkelerde de durum farklı değil.

Pakistan normal süreçte hiç ithalat yapmayan bir ülkeyken, üst üste ihalelerle buğday aldığı görüldü. Çin’in kendi stoklarını güçlendirmek için 7 milyon ton ithalat yapacağı öngörülüyor. Mısır, Suudi Arabistan zaten her sene olduğu gibi güçlü alımlarına devam ediyorlar. Bu yüksek alımlar, fiyatların yükselmesine sebebiyet verdi.

Dünyada bu yıl 770 milyon tonluk üretime karşılık 750 milyon ton tüketim bekleniyor. Bu sayede dünyadaki buğday stokları 320 milyon tondan 330 milyon tona yükselecek.

 

Yorumlar