İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı

Küçükçekmece'de İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı

İbadethane, eğitim ve kongre alanlarından oluşacak ve iki yıl içinde tamamlanması planlanan cemevinin temel atma törenine, Ak Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kara, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunuşuyla başlayan törende konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Karadeniz, birlik ve beraberlik ruhunun önemine vurgu yaparak, "Küçükçekmece Belediyesi olarak, yaptığımız bütün proje ve etkinliklerde, birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirerek, halkımızın birbirine daha fazla kenetlenmesi için hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan da katkılarından dolayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Karadeniz'e teşekkür ederek, cemevi projesinin bu aşamaya gelmesinde büyük gayretleri olduğunu söyledi.

Arslan, cemevinin Türkiye'de ve dünyada emsalsiz olacağını belirterek, bu çalışmanın diğer belediyelere de örnek olmasını beklediklerini aktardı.

Çok kapsamlı cemevi

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneği ile Küçükçekmece Belediyesi tarafından ortaklaşa inşa edilecek İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi, ibadethane olmasının yanında sosyal, kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmet veren bir kompleks olacak.

Bilgisayar, yabancı dil, üniversite hazırlık, bağlama, el beceri ve meslek edindirme kurslarının düzenleneceği merkezde, kütüphane de bulunacak. Proje, bin 500 kişilik cem salonu, 500 kişilik konferans salonu ve eğitim sınıflarından oluşacak.

Bodrum katlarında 6 metre kat yüksekliği bulunan alanda, cenaze hizmetleri de verilecek. İki yılda tamamlanması planlanan yapı, engelli vatandaşların kullanımına uygun engelsiz bir yapı olma niteliği de taşıyacak.

Yorumlar