İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi ortak yardım gücü oluşturacak

- İsrail Başbakanı Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Güney Kıbrıs Rum kesimi Lideri Anastasiadis Batı Kudüs'te bir araya geldi - Netanyahu: - "İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum kesimi) olarak çok milletli bir bölgesel kurtarma ve acil hizmetler gücü oluşturmaya karar verdik. Yangın, deprem, sel ve diğer afetlerle mücadele için oluşturacağımız bu ortak kumanda merkezine başka ülkeleri de eklemek istiyoruz"

Google Haberlere Abone ol
İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi ortak yardım gücü oluşturacak

KUDÜS (AA) - İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin doğal afetlerle mücadele etmek için ortak kurtarma ve acil yardım gücü oluşturacağı bildirildi.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Güney Kıbrıs Rum kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'in Batı Kudüs'te üçlü bir zirve gerçekleştirdikleri belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun, "İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum kesimi) olarak çok milletli bir bölgesel kurtarma ve acil hizmetler gücü oluşturmaya karar verdik. Yangın, deprem, sel ve diğer afetlerle mücadele için oluşturacağımız bu ortak kumanda merkezine başka ülkeleri de eklemek istiyoruz." ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Oluşturulacak yardım gücünün yapısını planlamak ve bu görevi diğer ülkelerle paylaşmak istediklerini belirten Netanyahu'nun, bunun bölge ülkelerinin vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaya "büyü katkı sunacağını" söylediği aktarıldı.

Üç ülkenin liderleri arasında gerçekleşen toplantıda konuşulan diğer konulara ilişkin açıklama yapılmadı.

Geçen yılın aralık ayında da Batı Kudüs'te İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesimi dışişleri bakanlığı müsteşarları üçlü zirve için bir araya gelmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, toplantıda ele alınan iş birliği alanlarının başında enerji meselesinin geldiği ve üç ülke müsteşarının "bölgesel istikrar, güvenlik ve iş birliği" alanlarında öncü olabilmek için "bölgesel üçlü bir ittifak" arzusunu değerlendirdikleri ifade edilmişti.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'deki bölgesel ve uluslararası konuların da ele alındığına vurgu yapılan açıklamada, "üç ülkenin karşılıklı çıkarlar çerçevesinde istişare ve diyaloglarını artırma ve düzenli olarak toplantı yapma" kararı aldığı kaydedilmişti.

İsrail ve Yunanistan başbakanları ile Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri ocak ayında da Güney Kıbrıs'ta bir araya gelmişti.

Yorumlar