İsrail protestoları gölgesinde Eurovision

İsveç'te düzenlenen Eurovision şarkı yarışması İsrail'in katılımı nedeniyle onbinlerce kişi tarafından protesto ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
İsrail protestoları gölgesinde Eurovision

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı, yarışmanın düzenlendiği İsveç'in Malmö kentinde binlerce kişi tarafından protesto edildi. Kentte Filistin'e destek gösterileri düzenlenirken, İsrail'in yarışmaya katılması protestocuların tepkisine yol açtı.

30 BİN KİŞİ MEYDANLARA İNDİ

Stor Torget olarak bilinen Büyük Meydan'da toplanan yaklaşık 30 bin kişi, sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ile bir araya gelerek İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarılması talebinde bulundu.

"KATİL İSRAİL" SLOGANLARI

Göstericiler, "Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun" ve "Sonsuza kadar Filistin" yazılı pankartlar açtı. Gazze'de öldürülen çocukları temsilen maketler taşıyan protestocular, "Özgür Filistin", "İşgale son" ve "Katil İsrail" sloganları attı. Yapılan konuşmalarda, 200 günü aşkın süredir İsrail'in çocuk, bebek, yaşlı ve kadın ayrımı yapmadan Filistinliler üzerine bomba yağdırdığına dikkat çekildi. İsrail'in Eurovision'a davet edilmesinin ikiyüzlülük olarak nitelendirildiği konuşmalarda, daha fazla destek çağrısı yapıldı.

BÜYÜK FİNAL BU GECE

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın büyük finali, Avrupa Yayın Birliği (EBU) ve İsveç devlet televizyonu SVT tarafından bu gece saat 21.00'de düzenlenecek. Davetlilere Filistin bayrağıyla içeri girmenin yasak olduğu bildirildi.

Yorumlar