İsrail maçına ev sahipliği istemediler

Brüksel yönetimi, İsrail ile yapılacak maça ev sahipliği yapmak istemediğini bildirdi.

Google Haberlere Abone ol
İsrail maçına ev sahipliği istemediler

Brüksel'in belediye yönetimi, olası eylem ve karşı eylemleri gerekçe göstererek Belçika-İsrail UEFA Milletler Ligi maçının kentte yapılmasının imkansız olduğunu açıkladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları ve bu saldırılar nedeniyle oluşan tepkiler, Belçika'nın başkenti Brüksel'de de yankı buluyor. Brüksel belediye yönetimi, eylül ayında yapılması planlanan Belçika-İsrail futbol maçının güvenlik sebebiyle şehirde düzenlenemeyeceğini duyurdu. Belediyeden yapılan açıklamada, "Brüksel şehri, King Baudouin Stadyumu'nda bir Belçika-İsrail maçı organize etmeyi imkansız addediyor. Dikkatli ve derinlemesine bir analizin ardından bugün özellikle bu sıkıntılı zamanlarda böyle bir maçın başkentimizde yapılacağını duyurmanın şüphesiz ki geniş çaplı gösterilere ve karşı gösterilere yol açacağına, bunun taraftarların, Brüksel'de yaşayanların ve polis güçlerimizin güvenliğini tehlikeye atacağına karar verdik" denildi.

UEFA MİLLETLER LİGİ MAÇI, 6 EYLÜL'DE

UEFA Milletler Ligi maçının 6 Eylül 2024 tarihinde yapılması bekleniyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları Ekim 2023'ten bu yana devam ederken, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Belçika'da da Filistin'e destek eylemleri düzenleniyor. Öğrenciler üniversitelerinde oturma eylemleri yaparak tepkilerini gösteriyorlar. Son olarak Ghent Üniversitesi, İsrailli kurumlarla akademik işbirliğini askıya aldığını açıkladı.

BELÇİKA'DA PROTESTOLAR ARTIYOR

Belçika genelinde, özellikle Brüksel'de Filistin'e destek gösterileri yoğun şekilde devam ediyor. Öğrenci grupları ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen eylemler, Belçika'daki İsrail karşıtı tepkilerin boyutunu gözler önüne seriyor. Son haftalarda, üniversite kampüslerinde düzenlenen oturma eylemleri ve çeşitli protestolar dikkat çekiyor. Bu eylemler, İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarına tepki olarak düzenleniyor.

Yorumlar