İsrail katlediyor, biz ise ölüleri sayıyoruz

İsrail, Gazze'deki soykırımını aralıksız bir şekilde sürdürürken, İslam dünyası ve uluslararası kuruluşlar ise sadece can kaybı sayısını saymakla meşgul.

Google Haberlere Abone ol
İsrail katlediyor, biz ise ölüleri sayıyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail'in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıda can kaybının çok yüksek olduğunu, en az 200 kişinin öldüğünü açıkladı.

SALDIRININ DETAYLARI

Juliette Touma, New York'taki günlük basın toplantısına bağlanarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Touma, saldırının 26 Mayıs'ta gerçekleştiğini ve aralarında kadınlar ile çocukların da bulunduğu en az 200 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Touma, elde ettikleri bilgileri hem ekiplerinden hem de uluslararası tıbbi hizmet veren kaynaklardan edindiklerini belirtti.

GAZZE’DEKİ DURUM

Juliette Touma, 6 Mayıs'ın ardından 1 milyondan fazla kişinin Gazze'nin güneyindeki Refah'tan ayrıldığını ve yerinden edilmenin halen sürdüğünü ifade etti. Bu kişilerin daha önce birkaç kez yerinden edildiğini ve bölgede yoğun bombardımanın sürdüğünü ekledi. Ayrıca, son 48 saatte İsrail’in yerinden edilenlerin çadırlarını hedef aldığını ve 72 Filistinlinin öldüğünü Gazze'deki hükümet yetkililerinden öğrendiğini belirtti.

YARDIM TIRLARININ YETERSİZLİĞİ

Son 3 haftada sadece 200 yardım tırının geçiş yapabildiğine dikkati çeken Touma, "İnsanların ihtiyaçları çoğalırken bu denizde damla." ifadelerini kullandı. Touma, Gazze'deki durumun son derece kritik olduğunu ve insani yardımların artırılması gerektiğini vurguladı.

GAZZE'DEKİ ÖLÜM SAYISI

Touma, Gazze’deki durumu "her yerde ölüm var" şeklinde nitelendirdi. İsrail'in saldırılarının bölgede büyük bir yıkıma yol açtığını ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

BM VE UNRWA’NIN ROLÜ

Birleşmiş Milletler ve UNRWA, bölgede yaşanan insani krizle ilgili uluslararası toplumdan yardım talebinde bulunmaya devam ediyor. Juliette Touma, BM'nin ve UNRWA'nın bölgede insani yardım faaliyetlerini sürdürdüğünü, ancak mevcut şartlar altında yardımların yetersiz kaldığını belirtti. Gazze'deki insani durumun daha fazla kötüleşmemesi için acil müdahale çağrısında bulundu.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Juliette Touma, uluslararası toplumu Gazze'deki duruma daha fazla duyarlı olmaya ve yardım çabalarını artırmaya davet etti. Ayrıca, bölgedeki şiddetin sona erdirilmesi için diplomatik çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar