İsrail ile Avrupa arasında kablolar döşenecek, Türkiye nota verdi

İsrail ile Avrupa arasında Akdeniz'in altından elektrik kabloları çekilecek; ancak Türkiye'nin kıta sahanlığından da geçecek olan kablolar için Türkiye'den izin alınmadığı için taraflara nota verildi.

Google Haberlere Abone ol

İsrail ile Avrupa kıtası arasında Akdeniz'in altında elektrik kabloları döşenecek; ancak bunun için Türkiye'den izin alınmadı. Türkiye ise bu duruma itiraz etti.

Türkiye, Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığını ilgilendiren konulardaki çalışmalarda izninin aranması için Yunanistan, İsrail ve AB'ye nota verdi.

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail arasında elektrik bağlantısı kurulmasını öngören AB destekli EuroAsia Enterkonnektörü projesine dair 8 Mart 2021'de bir mutabakat muhtırası imzalandığı ortaya çıktı.

Diplomatik kaynaklar, projenin dokümanlarında kullanılan görsellerden, sualtı elektrik kablosunun planlanan güzergahının Kıbrıs Adası ve Girit arasında ülkemizin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığından geçmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Uluslararası hukuk gereği, kablo faaliyetleri ön araştırma çalışması gerektiriyorsa, kıta sahanlığımızda gerçekleştirilecek bu çalışmalar için ülkemizin izninin aranması; ön çalışma gerekmiyorsa kablo döşeme faaliyetleri ve kapsamı hakkında ülkemize makul bir süre önceden bilgi verilmesi gerekmektedir. Yunanistan ve İsrail'in Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyonuna Nota verilerek, tutumumuz yazılı olarak kayda geçirilmiştir" denildi.

 

Yorumlar