İsrail gazını Türkiye'den geçirmek zorunda

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İsrail ve Amerika'nın, Akdeniz gazının Türkiye'nin alt yapısını kullanmadan Batı'ya ulaştırmanın mümkün olmadığını söyledi. Berat Albayrak, Türkiye'nin gaz bulmasından kaygıyı duyulduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
İsrail gazını Türkiye'den geçirmek zorunda

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı üçlü zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heyetinde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Akdeniz'de Türkiye'nin doğalgaz bulma ihtimalinden duyulan kaygıyı anlattı. İşte Albayrak'ın sözleri:

AKDENİZ GAZINI BATI'YA ULAŞTIRMAK İÇİN TÜRKİYE'YE MUHTAÇLAR
"Orada hem Mısır'ın yeni gaz keşifleri oldu, hem İsrail'in gazı... Orada pazar, Türkiye üzerinden Avrupa... Tabii, Türkiye'de pazar... Deniz altından yaparlar ama Türkiye'ye yapılacak olan altyapı yatırım maliyetinin neredeyse en az 4-5 katı maliyet olur. Geri dönüşü 40-50 yıl. Dolayısıyla fizibil değil. Zarar etme pahasına yaparlar mı? Halka açık hiçbir şirketin hissedarları buna olumlu bakmaz. Türkiye'nin bir şekilde devrede olması söz konusu... Ayrıca, bizim yeni sahalarla ilgili sondaj çalışmaları başlatma olayımız ciddi bir şekilde ses getirdi. Yani, Akdeniz'de bir-iki ay içerisinde kazılacak olan ilk kuyu sonra ikinci kuyu, dolayısıyla Türkiye bölgede gaz-petrol bulamamış tek ülke olarak, bölgede en çok tüketen en büyük ülke olarak, böyle bir durum olursa, onlarda böyle bir kaygı var.

Yorumlar