İSO ve Accenture sanayinin dijital dönüşümüne yön verecek

. İSO, 18 bini aşkın üye şirketinin Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 çalışmalarına destek olmak amacıyla Accenture Digital ile iş birliği yapacak

Google Haberlere Abone ol
İSO ve Accenture sanayinin dijital dönüşümüne yön verecek

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO), dünya imalat sanayisini yeniden şekillendirecek ve konvansiyonel kalıpları yok edecek Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 konusunda Accenture Digital ile iş birliği yapacak.

İSO açıklamasına göre, İSO, üretkenlikten maliyetlerde azalmaya kadar tüm dünyada imalat sanayisini yeniden şekillendirecek olan dijitalleşme konusunda yeni bir iş birliği gerçekleştirdi. İSO, 18 bini aşkın üye şirketinin Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 çalışmalarına destek olmak amacıyla Accenture Digital ile iş birliği yapacak. Anlaşma ile İSO, üyelerinin dijital dönüşüm çalışmalarına liderlik ederek eğitim ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirmeyi planlıyor.

Accenture Digital de sanayi şirketlerinin dijital dönüşümden en yüksek faydayı elde etmeleri için ilgili servislerin oluşturulması ve yönetilmesinde yol gösterici olacak. Accenture Digital, Accenture’ın dünya genelinde yedincisini İstanbul’da açtığı IoT Mükemmelliyet Merkezi’nde, Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşları ile beraber Latin Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'daki şirketlere Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 alanlarında özel prototip tasarımlar ve üretimler gerçekleştiriyor.

Sanayideki alışılagelmiş “Ar-Ge ve tasarım ile üretim farklı coğrafyalarda yapılır” gibi kalıpları alt üst edeceği düşünülen dijitalleşme ile yerinde üretimin öne çıkması ve dünya genelinde imalat sanayisinin yeniden şekillenmesi bekleniyor. Üretkenlik, ciro, kalite, enerji verimliliğinde artış, maliyetlerde azalma ve süreçlerde yalınlaşmayı hedefleyen dijitalleşme ile yerinde üretim daha anlamlı hale gelecek, insan kaynağının üretimdeki rolü önemli ölçüde değişecek. Dijitalleşme sürecinde şirketlerin de üretim, iş yapış biçimleri, operasyonel iyileştirmeler ve müşteri beklentileri alanlarındaki gelişmelere yanıt vermesi kaçınılmaz hale geldi.

Accenture Digital ile iş birliği yapacak olan İSO, üyelerinin Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0’a geçiş çalışmalarında tanıtım, bilgilendirme ve iletişim faaliyetleri gerçekleştirecek. Dönüşüm konusundaki uygulamalara liderlik edecek İSO, bünyesinde oluşturacağı Dijital Birim ile danışmanlık ve eğitim faaliyetlerini en etkin biçimde gerçekleştirecek ve Accenture Digital ile birlikte, iş birliği ekosistemini önemli ölçüde güçlendirecek. Accenture Digital de İSO ile birlikte üye şirketlerin mevcut durumlarını değerlendirmeleri ve dijital yol haritalarını oluşturmaları adına paket programlar üzerinden dijital dönüşüme destek verecek.

Yorumlar