İşçiye, emekliye, esnafa ve işverene özel paket

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs krizinin yaşandığı ortamda işçi çıkarmamaları kaydıyla şirketlere destekleme paketi hazırladıklarını açıkladı. En düşük emekli maaşı 1500 liraya çıkarıldı. Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs krizinin yaşandığı ortamda işçi çıkarmamaları kaydıyla şirketlere destekleme paketi hazırladıklarını açıkladı. Açıklanan paket için hazineden 100 milyar liralık kaynak ayrıldı. Buna göre işçiye, emekliye, esnafa ve işverene yönelik önemli destekleme paketleri hazırlandı. İşçilerin işlerini kaybetmemeleri için, "kısa çalışma ödeneği" çıkarılacak. Böylece koronavirüs tatilleri esnasında işsizlik yaşanmayacak. Emeklire yönelik de önemli bir karar var. En düşük emekli maaşı 1500 TL'ye çıkarılacak. Emeklilerin bayram ikramiyeleri ise nisan ayında ödenecek. 

"Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz."

"Finans kuruluşlarından, istihdamın muhafazası ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesi adımları bekliyoruz."

"Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz paketle, Kovid-19'un etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz."

"Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz."

"Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız."

"Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik."

"Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız."

"İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz."

KONUT ALMAK İSTEYEN VATANDAŞA KOLAYLIK

"500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz."

"Talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank'a kredi borçlarının nisan, mayıs, haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay erteleyeceğiz."

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNE DESTEK

"İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz."

"Kredi Garanti Fonu limitini 25'ten 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz."

"Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz."

 

DETAYLAR GELİYOR....

Yorumlar