İşçi ve memuru rahatlatan 'sendika üyeliği' kararı

İşçi ve memur artık sendika üyelik işlemlerini internet üzerinden e-Devlet şifresiyle rahatlıkla yapabilecek.

Google Haberlere Abone ol

Sendika üyeliği bulunan işçi ve memurlar için kolaylık getiriliyor. Artık sendikal işlemler, üyelik başlatma veya iptal işlemleri internet üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığıyla yapılabilecek.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre, sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi için çalışma başlatıldı.

Bilindiği üzere, devlet memurlarının sendikalara üyelik ve ayrılış işlemleri 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre fiziki ortamda yürütülmektedir.

Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY başkanlığında yürütülen E-Devlet hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sendika üyelik ve istifa işlemlerinin E-Devlete entegre edilmesi için çalışma yapılacağı belirtildi.

Ayrıca, sosyal medya hesabından yapılan duyuruya göre, "Çalışma Hayatım" bütünleşik hizmeti ile vatandaşların iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, sendika, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını oluşturan tüm iş ve işlemlerin bütünleşik bir yapıda sunulmasının planladığı ifade edilmiştir.


SOSYAL MEDYAYI SALLAYAN RÖPORTAJ

 

Yorumlar