İran'da geçici Cumhurbaşkanı belli oldu

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra yerine yardımcısı geçici Cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi.

Google Haberlere Abone ol
İran'da geçici Cumhurbaşkanı belli oldu

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede beş günlük yas ilan etti. Hamaney, "Beş günlük genel yas ilan ediyorum ve sevgili İran halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

MUHAMMED MUHBİR GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin görevini vekaleten devraldı. Hamaney, Muhbir'in geçici cumhurbaşkanı olarak onaylandığını duyurdu. Muhbir, Reisi'nin yerine geçici olarak ülkenin yönetimini üstlenecek.

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI VEKİLİ: ALİ BAGHERİ KANİ

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yerine ise İran hükümet kabinesi Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani vekil olarak atandı. Bagheri, Eylül 2021'den bu yana dışişleri bakan yardımcısı olarak görev yapıyordu ve daha önce İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi'nin sekreter yardımcılığı görevini yürütmüştü.

YENİ CUMHURBAŞKANININ SEÇİM SÜRECİ

IRNA'nın aktardığına göre, meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurul, yeni bir cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içerisinde seçilmesi için süreci düzenlemekle yükümlü. Hamaney, Reisi ve Abdullahiyan'in ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

HAMANEY'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Ayetullah Ali Hamaney, Reisi ve Abdullahiyan'ın ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Hamaney, sosyal medya hesabından kendisinin ve Reisi'nin bir fotoğrafını paylaşarak, "Yüce Allah'ın Cumhurbaşkanı ve yanındaki arkadaşlarını millete bağışlamasını umuyoruz. Herkes dua etsin. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir" dedi.

HELİKOPTER KAZASININ DETAYLARI

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katıldıktan sonra, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle ülkeye dönüşte helikopter kazası geçirdi. Tespit edilen noktaya ulaşan İranlı ekipler, kazadan sağ kurtulan olmadığını belirledi.

YAS SÜRECİ VE GELECEK PLANLAMALARI

Hamaney, yas süresince ülkenin işlerinde herhangi bir aksama olmayacağını belirtti. Beş günlük yas süresi boyunca İran halkı, Reisi ve Abdullahiyan'ın kaybının yasını tutacak. Gelecek haftalarda yeni cumhurbaşkanının seçimi için gerekli adımlar atılacak ve ülkenin yönetimi Muhammed Muhbir'in vekaleti altında devam edecek.

Yorumlar