İp Man gerçekte kimdir?

Ip Man veya Yip Man'in gerçek hayatta kim olduğu soruları "ip man" isimli filmi izleyenler tarafından sık sık merakla sorulur. Bilgelik ve dövüş sanatlarının bir arada işlendiği bir karakter olan İp Man aslında gerçek hayatta yaşamış bir kişinin hayatını anlatıyor.

Google Haberlere Abone ol
Ip Man gerçekte kimdir?

İp Man gerçekte kimdir, gerçek hayatta böyle bir kişi var mıydı yoksu film tamamen hayal ürünü mü soruları bu aralar "İp Man" filmini izleyenlerce merakla soruluyor. 

Başrolünde Donnie Yen'in oynadığı film dört seri halinde yayınlandı. Filmde, Çinli dövüş sanatları ustası Yip Man'in hayatı anlatılıyor. Hem bilgeliğin hem de dövüş sanatlarının nasıl bir arada bir insanda vücut bulduğu anlatılan film tipik bir Çin propagandası olarak da değerlendiriliyor. Peki, Ip Man gerçekte kimdir?

IP MAN GERÇEKTE KİMDİR?

Hikâye, Ip Man’in Foshan kasabasındaki yaşamıyla başlıyor. Bir savaş sanatları kasabası olan Foshan’da bir çok usta yaşıyor, ancak hepsinin idolü yine Ip Man. Sık sık meydan okuyanlar yine her defasında usta Yip karşısında saygı ile eğiliyorlar.Düellolar ise her defasında adeta ritüele dönüşüyor. Her dövüş sahnesi sonunda, ustaların birbirlerine nezaketleri ve öğrettikleri için teşekkür ediyor olmaları izleyicinin hayranlığını kazanırken, aynı zamanda öğretmen-öğrenci ilişkisinin de önemi vurgulanıyor. Herkes öğretmen ve öğrencidir, herkesin birbirine öğretecekleri ve birbirinden öğrenecekleri vardır.Kimsenin varlığı bir diğerinin varlığından daha değerli değildir… Bu, bilge savaşçıların kasabasında kabalığa yer yok, her düello centilmence başlayıp centilmence sona eriyor.

Ip Man gerçekte kimdir
Ip Man gerçekte kimdir?

 

Yip Man 1 Ekim 1893 tarihinde dünyaya geldi. Wing-Chun dövüş sanatını açık bir şekilde dış dünyaya öğreten ilk Kung-Fu ustasıdır. Aralarında Bruce Lee’nin de bulunduğu, daha sonradan kendileri de birer usta ve öğretmen olarak dövüş sanatları dünyasında söz sahibi olan birçok kişiyi yetiştirmiştir.

Yip Oi-dor ve Ng Shui çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu Çin'in Guangdong eyaletindeki Foshan'da geçti. 13 yaşında Wing-Chun çalışmaya başlayan Yip-Man, Chan Wah-Shun’un son öğrencisi oldu. Yip Man, ustasının ilerlemiş yaşından dolayı çalışmalarının çoğunu Wah-Shun ustanın ikinci yardımcısı Ng Chung-Sok’la yapardı. Üç yıl sonra Chan Wah-Shun öldü, fakat ölmeden önceki isteklerinden birisi Ng Chung-Sok’un Yip-Man’ın Wing-Chun eğitimine devam etmesiydi.

Yip Man 16 yaşındayken kısa süreliğine Japonya’ya gitti ve sonra Hong Kong’da üst sınıf ailelerin çocuklarının ve yabancıların okuduğu St. Stephen Koleji’nde derslere katıldı.

Bir hikâyeye göre sınıf arkadaşlarından birisi onun dövüş sanatlarındaki bilgisini kendisinden büyük bir adam üzerinde denemesini ister. Yip Man’ın meydan okuduğu adam onu birkaç darbede yere devirir. Sonradan anlaşılır ki kavga ettiği yaşlı kişi Chan Wah-Shun’un ustasının oğlu Leung Bik’tir. Bu karşılaşmadan sonra Leung Bik’ten dersler almaya başlar. 24 yaşında Yip Man Foshan’a döner ve memleketinden uzakta geçirdiği yıllarda Wing-Chun bilgisi inanılmaz ölçüde ilerlemiştir. Kendi akranları onun bu üstün yeteneklerini görünce uzakta olduğu yıllarda başka bir dövüş sanatı çalışarak Wing-Chun’a ihanet ettiğini söylerler.

Yip Man Foshan’da polis olarak çalışmaya başlar. Resmi bir Wing-Chun okulu çalıştırmamış, yalnızca arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermiştir. Bunların arasında, Chow Kwong-Yue, Kwok Fu, Lun Kai, Chan Chi-Sun ve Lui Ying en tanınanlarındandır. Bu öğrencilerin en iyisi olduğuna inanılan Chow Kwong–Yue ilerleyen yaşamında ticarete atılmış ve dövüş sanatlarından uzaklaşmıştır. Kwok Fu ve Lun Kai, Foshan ve Guandong'un başka bölgelerinde öğrencilerine Wing-Chun öğretmeye devam etmişler ve bu ustaları takip eden öğrenciler sanatın eğitimini sürdürmüşlerdir. Diğer öğrencilerinden Chan Chi-Sun genç yaşta ölür ve Lui Ying Hong Kong’a gider.

Çin’in Japonya tarafından istilası sırasında Yip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirmiştir. Sonrasında Hong Kong’a gitmiştir.

İp Man gerçekte kimdir
İp Man gerçekte kimdir

 

1967’de Yip-Man ve birkaç öğrencisi Hong Kong Wing-Chun Athletic Association’ı kurmuştur.

Yip-Man’ın en ünlü öğrencilerinden biri olan Bruce Lee 1954’ten 1957’ye kadar onunla birlikte çalışmıştır. Yip-Man emekliye ayrıldığında William Cheung, Lo Man Kam (Yip-Man’ın yeğeni), Moy Yat ve iki oğlu Ip Chun ve Ip Ching Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmişlerdir.

1972’de gırtlak kanseri olan Yip-Man aynı yılın 2 Aralık günü Hong Kong’daki kariyerinin 30 yıllık döneminin sonrasında ölümünden sonra tüm dünyaya da yayılacak olan bir Wing-Chun sistemini öğretecek ustaları miras bırakarak yaşama gözlerini kapamıştır.

BRUCE LEE'NIN HOCASIYDI

Ip Man, 2 Aralık 1972'de Hong Kong'daki 149 Tung Choi Caddesi'ndeki biriminde, en ünlü öğrencisi Bruce Lee'nin ölümünden sadece yedi ay önce gırtlak kanserinden öldü. Hong Kong'daki Wo Hop Shek'e gömüldü.

İp Man gerçekte kimdir
İp Man gerçekte kimdir

 

Ip'in mirası, Wing Chun'un küresel uygulamasıdır. Ip'in önemli öğrencileri şunlardır: Wong Shun Leung, Bruce Lee, Moy Yat, Ho Kam Ming, Victor Kan, yeğeni Lo Man Kam ve William Cheung. Ip, Wing Chun'un tarihini yazdı. Foshan tapınak arazisindeki Ip Man Müzesi'nde hayatının birçok eseri sergileniyor. Ip Man, hayatından yola çıkılarak birçok filmde canlandırılmıştır.

Yip Man'ın hayatını anlatan altı film vardır. Bunların en önemlisi Ip Man serisidir. Dört filmlik seride Yip Man'ı Guangzhou doğumlu aktör Donnie Yen canlandırmıştır.

Ip Man (2008)

Ip Man 2 (2010)

Yip Man chin chyun (2010)

Yip Man: Jung gik yat zin (2013)

Ip Man 3 (2015)

Ip Man 4: Final (2019)

IP MAN'İ KİM OYNUYOR

Donnie Yen Chi Dan 27 Temmuz 1963 tarihinde Guangzhou'da dünyaya geldi. Babası Klyster Yen, bir gazete editörü, annesi Bow-sim Mark, bir Wushu ve Tai-Chi Chuan büyük ustasıdır. Donnie Yen iki yaşında ailesi ile birlikte Hong Kong'a taşındı. Genç bir yaşta, annesinin etkisiyle Donnie Yen dövüş sanatları ile ilgilendi ve Wushu, Tekvando gibi çeşitli stilleri denemeye başladı. Yen okulu bıraktıktan sonra wushu pratikleri üzerinde durdu. Annesi ve babası Pekin Wushu Takımı ile iki yıllık bir eğitim programı için onu Pekin'e gönderdi. Sonra eğitim için Boston'a gitti. Sonra Hong Kong'a bir dönüş yaptı ve orada aksiyon koreografı ustası Yuen Woo-ping ile bir araya geldi.

Yen 1990 yılında ilk karısı Leung Zing-ci ile tanıştı. Çift 1993 yılında çıkmaya başladı. Üç yıllık bir çıkışın ardından Kasım 1993'te Amerika Birleşik Devletleri'nde gizlice evlendiler. Evlilik bir yıldan az bir süre içinde sona erdi. Boşanmalarının tamamlanmasının ardından Leung, 1995 doğumlu oğulları Jeff'e hamile olduğunu fark etti.

Donnie Yen 2003 yılında Toronto'da Cissy Wang ile evlendi. Wang "Miss Çin Toronto 2000" ve "Miss Vitality" kazananı ve "Miss Mükemmel Şekil" ödülü 1.si oldu. 2004 doğumlu bir kızı Jasmin, ve 2007 doğumlu James adlı oğlu vardır. Yen'in bir önceki evliliğinden bir oğlu olan Man-Cheuk Yen ile beraber 3 çocuğu bulunmaktadır.

Yen, MMA organizasyonu Ultimate Fighting Championship'in büyük bir hayranı olduğunu ve neredeyse her UFC etkinliğini izlediğini belirtti. Çeşitli röportajlarda, tekrarlayan omuz yaralanmasına muzdarip olmasaydı Ultimate Fighting Championship'te yarışmayı çok istediğini söylemiştir.

Yorumlar