İnstagram keşfet neden değişti?

instagram keşfet neden değişti sorusu bu günlerde kullanıcılar tarafından sıkça sorulan bir soru oldu. İşte nedeni:

Google Haberlere Abone ol

instagram keşfet neden değişti, sorusunu soruyorsanız siz de site tarafından geliştirilen yeni uygulamaya geçmişisiniz demektir. Çünkü instagram bugün itibariyle Reels denilen yeni bir özelliğini devreye soktu. Bu özelliğin devreye sokulmasıyla birlikte keşfet özelliği de değişmiş oldu. 

İnstagram keşfet bölümünde eskiden en üstte hikayeler yer alırdı. Şimdi ise artık kategorilerin yer aldığı bir menü bulunuyor. "Seyahat, mimari, sanat, yemek" gibi kategorilerden oluşan bir menü sıralaması. 

İnstagram bilindiği gibi TikTok ile rekabet etmek için Reels isimli yeni bir uygulamayı devreye soktu. Uygulama Türkiye'de de artık kullanıma başlandı. 

Reels ile insanlar ses, efekt ve yeni araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyebilecek. Reels videoları gönderi veya Story olarak paylaşılabilecek, ayrıca herkese açık hesaplar videolarının Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış bölümde görülmesini sağlayabilecek. Reels ile sunulan araçlar ve Keşfet sekmesindeki bu yeni bölüm ile Instagram, insanlara içerik üreticisi olma ve dünyanın her yerinden keşfedilme fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Reels nasıl oluşturulur?

Reels, Instagram kamerasında yer alıyor ve çeşitli düzenleme araçları sunuyor.

Bunlar:

Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.

AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.

Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.

Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.

Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

Reels nasıl paylaşılır?

Herkese Açık Hesaplar, Reels videolarını Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor.

Aynı zamanda Akış’ta, takipçileriyle paylaşabiliyor.

Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.

Yorumlar