İngiltere'nin Brexit sürecini başlatması

-Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault: "AB ve İngiltere arasında gelecekteki ilişkileri belirleyecek müzakereler Londra'nın üyelikten çıkmasının ardından gerçekleşebilir"

Google Haberlere Abone ol
İngiltere'nin Brexit sürecini başlatması

PARİS (AA) - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere arasında gelecekteki ilişkileri belirleyecek müzakerelerin, Londra'nın AB üyeliğinden çıkmasının ardından gerçekleşebileceği söyledi.

Ayrault, İngiltere Başbakanı Theresa May'in üyelikten ayrılma süreci devam ederken, ülkesinin AB ile gelecekteki ilişkilerini de müzakere etmek istemesine ilişkin soruları yanıtladı.

Fransız bakan, "Üyelikten ayrılış ile ilgili müzakereler tamamlandıktan sonra ancak AB ve İngiltere'nin gelecekteki ilişkileri ile ilgili müzakereler olabilir." diye konuştu.

İngiltere'nin üyelikten çıkış müzakerelerin zor olacağı uyarısında bulunan Ayrault, "İngiltere Başkanı May, bu müzakereler sürerken anlaşmalardan isteğini seçip istemediğini bırakamaz." dedi.

Üyelikten çıkış müzakerelerinin yapıcı ve karşılıklı saygı ilkesiyle sürmesi gerektiğini kaydeden Ayrault, "Bizim amacımız İngiliz halkını cezalandırmak değil. Çünkü onlar duyguları doğrultusunda hareket edip oy kullandı." değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bugün yolladığı mektupta, ülkesinin AB'den ayrılma sürecini resmen başlatmıştı.

Tusk'a gönderilen 6 sayfalık mektupta müzakere önceliklerini sıralayan May, ayrılık müzakereleri sürerken gelecekteki ilişkilerine de açıklık kazandırmak isteğini bildirmişti.

Yorumlar