İngiltere’de ekimde kamu borçlanması arttı

- Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre ülkede kamu bankaları hariç ekim ayında kamu borçlanması bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 500 milyon sterlin artarak 8 milyar sterline yükseldi

Google Haberlere Abone ol
İngiltere’de ekimde kamu borçlanması arttı

LONDRA (AA) – İngiltere’de kamu bankaları hariç kamu borçlanması ekim ayında 8 milyar sterline yükseldi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre ülkede kamu bankaları hariç ekim ayında kamu borçlanması bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 500 milyon sterlin artarak 8 milyar sterline yükseldi.

Ülkede bu yılın nisan-ekim aylarını kapsayan dönemde ise kamu bankaları hariç toplam kamu borçlanmasının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 4,1 milyar sterlin azalarak 38,5 milyar sterline gerilediği bildirildi.

İngiltere’de Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR) tahminlerine göre kamu bankaları hariç toplam kamu borçlanmasının mali yılın sonunda (gelecek yılın mart sonunda) yıllık 58,3 milyar sterlin seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda ülkede toplam kamu borçlanması bir önceki döneme göre yıllık bazda yaklaşık 12,5 milyar sterlin artış göstermiş olacak.

İngiltere’de kamu borçlanması için "vergi dönemi" olarak bilinen nisan ve mart ayları arasındaki 12 aylık dönem esas alınıyor.

Ülkede kamu bankaları hariç toplam kamu borcu bu yılın ekim ayı itibarıyla 1 trilyon 790 milyar sterline yükselmiş durumda.

Bu İngiltere’nin toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 87,2’sine denk düşüyor.

Yorumlar