İngiltere Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi

- BoE, para politikası faiz oranını değiştirmeyerek tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,25 seviyesinde bıraktığını bildirdi

Google Haberlere Abone ol

LONDRA (AA) - İngiltere Merkez Bankası (BoE) para politikası faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0,25 seviyesinde bıraktı.

İngiltere Merkez Bankasından yapılan açıklamada bankanın para politikası faiz oranını değiştirmediği, tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,25 seviyesinde bıraktığı bildirildi.

Açıklamada varlık alım hedefinin de değiştirilmeyerek 435 milyar sterlin seviyesinde tutulduğu belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politika Kurulunun (PPK) toplantı tutanaklarında kurulun yedi üyesinin para politikasının mevcut seviyesinde tutulması yönünde oy kullandığı, iki üyenin ise (Ian McCafferty ve Michael Saunders) faiz oranın 0,25 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı bildirildi.

Tutanaklarda kurul üyelerinin çoğunun gelecek aylarda teşviklerin geri çekilmesinin uygun olabileceğini düşündüğü belirtilirken, “Enflasyon gelecek 3 yılda yüzde 2,0 hedefini aşacak, ekim ayında yüzde 3,0'ün üzerine çıkacak. Faizlerin piyasanın mevcut beklentisinden daha hızlı artırılması gerekebilir.” ifadeleri yer aldı.

PPK tutanaklarında İngiliz ekonomisinde büyüme görünümünün geçen aya kıyasla daha güçlü olduğu vurgulandı.


Yorumlar