İngiltere Covid-19 aşısında ilk denemeyi yaptı

İngiltere'de Covid-19 aşısı için sürdürülen çalışmalar kapsamında insan üzerinde ilk deney yapıldı. İki gönüllü üzerinde denenen aşının nasıl bir sonuç vereceği ise henüz belli değil.

Google Haberlere Abone ol
İngiltere Covid-19 aşısında ilk denemeyi yaptı

Aşı geliştirme çalışmalarını yürüten ülkelerden birisi olan İngiltere'de Oxford Üniversitesi, potansiyel yeni tip koronavirüs aşısını insanlar üzerinde denemeye 2 gönüllü ile başladı. Aşı enjekte edilen iki gönüllü Elisa Granato ve Edward O'Neill tedaviyle ilgili umutlu olduklarını söylediler.

Bunlardan birine potansiyel Kovid-19 aşısı, diğerine de kontrol amaçlı menenjit aşısı enjekte edildi. 800'den fazla kişinin katıldığı çalışmada, gönüllüler kendilerine hangi aşının enjekte edildiğini bilmeyecek, bu bilgi sadece farkı inceleyecek doktorların ulaşımına açık olacak.

Geliştirilen aşıdan enjekte edilen gönüllülerden Elisa Granato, yaptığı açıklamada, "Ben bir bilim insanıyım, bu nedenle mümkün olan her alanda bilimsel süreci desteklemek istedim." dedi.

Sonuçları merekla beklenen çalışmaya liderlik eden aşı uzmanı Prof. Sarah Gilbert, potansiyel aşıya büyük bir güven duyduğunu belirterek, "Elbette, bunu test etmeli ve insanlardaki etkisine bakarak veri almalıyız. Aşıyı daha geniş popülasyonda kullanmadan önce işe yaradığını ve insanların yeni tip koronavirüs enfekte olmasını önlediğini göstermeliyiz." diye konuştu.

Aşı geliştiren uzman Gilbert, daha önceki açıklamasında potansiyel aşının işe yarayacağından yüzde 80 emin olduğunu söylemişti.

VİRÜSÜN GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLEREK ÜRETİLDİ

3 ayda geliştirilen ve "ChAdOx1" adı verilen potansiyel aşı, şempanzelerde gribe yol açan bir adenovirüsün genetiği değiştirilerek üretildi. Virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken Kovid-19'un insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlar eklendi. Aşının, virüsün ürettiği çivi proteine yapışarak onun hücrelere nüfuz etmesini önleyecek antikorları üretmesi amaçlanıyor.

Dünyada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 70'den fazla ülkede bilim insanları, Kovid-19'a karşı aşı bulmak için çalışmalar yürütüyor.

Yorumlar