İmamoğlu neden yargılanıyor?

İmamoğlu neden yargılanıyor, yargılanmasına neden olan konu nedir, dava ne zaman açıldı, şu anda ne durumda?

Google Haberlere Abone ol
İmamoğlu neden yargılanıyor?

Ekrem İmamoğlu neden yargılanıyor, hangi davadan, yargılanmasına neden olan konu nedir, dava ne zaman açıldı, şu anda ne durumda?

HDP ve İyi Parti destekli İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı dava yılan hikayesine dönmüş durumda. Davanın kim veya kimler tarafından neden sürekli ertelendiği merak konusu olurken; bazı vatandaşlar da İmamoğlu'nun neden yargılandığını merak ediyor. 

Son olarak 21 Eylül 2022 gününe ertelenen davanın duruşması bu kez de kasım ayına ertelendi. Davanın neden sürekli ertelendiği de merak konus olmuş durumda. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesine yönelik YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanacak. İmamoğlu’nun 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada ara karar bekleniyor. Ekrem İmamoğlu’na destek mesajları yağarken davayı yakından takip etmek isteyenler mahkeme saatinin ne zaman olduğunu merak ediyor. Peki, Ekrem İmamoğlu davası ne zaman?

EKREM İMAMOĞLU DAVASI NE ZAMAN?

Kartal Anadolu Adliyesi'ndeki davada karar çıkması bekleniyordu fakat duruşma 21 Eylül'e ertelenmişti. Ertelenen Ekrem İmamoğlu davası bugün gerçekleşecek.

EKREM İMAMOĞLU NEDEN MAHKEMELİK OLDU?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 4 Kasım 2019’daki "31 Mart seçimini iptal ettirenler ahmaktır" sözleri nedeniyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı.

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret" suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında 'siyasi yasak' anlamına gelen Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması da istendi.

1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis istenen dava hakkında 18 Mayıs’ta Florya’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan İmamoğlu, "Ben hukuka güvenmek, hukuka inanmak; memleketin adalet sistemine, her şeye rağmen doğru bir kararın alınmasına inanmak istiyorum. Temennim budur. Ülkemizde doğal hale geldi" dedi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülecek davada ara karar çıkması bekleniyor. İmamoğlu'nun avukatı son duruşmada, YSK üyelerinin şikayetçi olmadığına dair dilekçe sunmuştu. Savcılık, söz konusu yeni gelişmenin değerlendirmesinin ardından yeni bir mütalaa sunmak için süre talep etmişti.

"ŞİKAYETÇİ YOK" DİLEKÇESİ

Avukat Kemal Polat, eski YSK Başkanı Sadi Güven'in bir gazeteye verdiği röportajında şikayetçi olmadığını belirttiğini hatırlattı. Polat, Sadi Güven'in de aralarında bulunduğu 4 mağdurun şikayetçi olmadığına dair dilekçe sundu.

Duruşma savcısı ise geçtiğimiz celse mütalaasını açıkladığını, fakat sanık avukatının müvekkilinin lehine olabileceğini belirttiği ve mahkemeye sunduğu bilirkişi raporunun savcılıkça değerlendirilmesinin ardından esas hakkında yeniden mütalaa hazırlanabilmesi için süre talep etmişti.

REDDİ HAKİME RET

Hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan İmamoğlu’nun avukatları mahkemede reddihâkim talebinde bulunmuştu. Mahkeme, hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek bir durumun mevcut olmadığını, taleplerinin reddedilmesinden dolayı bu yola başvurulduğunu ve yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, sanık avukatının reddihâkim talebinin reddine karar vermişti.

MANSUR YAVAŞ’TAN EKREM İMAMOĞLU'NA DESTEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu'na destek verirken, "Halkın iradesi ve demokratik hukuk sistemi her türlü bürokratik vesayetten üstündür. Gençlerimize olan sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımla yanındayım" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra YSK üyelerine "ahmak" diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı ve siyasi yasak talep edilen davanın bugün Kartal Anadolu Adliyesi'ndeki duruşması 11 Kasım'a ertelendi. 


 

Yorumlar