İmam-Hatiplilere hakaret eden Gülşen tutuklandı

İmam Hatiplilere yönelik kullandığı hakaret ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan şarkıcı Gülşen bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Öte yandan Gülşen'in kullandığı ifadeler nedeniyle ÖNDER tarafından yurdun dört bir yanında suç duyuruları yapılacak.

Google Haberlere Abone ol
İmam-Hatiplilere hakaret eden Gülşen tutuklandı

İmam Hatiplilere yönelik hakaretleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan şarkıcı Gülşen, ifadesi alınmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından bulunduğu adreste gözaltına alındı. İfadesi alınmak üzere İstanbul Adliyesine sevk edilen şarkıcı Gülşen, halkın belli bir kesimini kin, nefret ve aşağılama suçundan yargılanacak.

SAVCI TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Konserinde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan hakkında başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye çıkarılan şarkıcı Gülşen, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Gülşen hakkında TCK'nin 216. maddesi kapsamında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan resen soruşturma başlatması ve kolluk görevlilerince mevcutlu şekilde getirilmesi talimatı üzerine harekete geçti.

Gözaltına alınan Gülşen, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. Polis tarafından adliyeye getirilen Gülşen, otoparktan adliyeye giriş yaptı. Cumhuriyet savcısına ifade veren Gülşen, tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılığınca yazılan sevk yazısında, şüpheli Gülşen Çolakoğlu'nun konser sırasında yaptığı konuşmada imam hatiplilerle ilgili söz ve beyanlarda bulunduğu, bunların basın yayın organlarında, sosyal medya platformlarında yer aldığı ve sarf edilen sözlerin toplumun bir kesiminde yoğun tepkilere neden olduğu belirtildi.

Bu tepkilerin, özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşım ve yorumla gündem olduğu kaydedilen sevk yazısında, ''soruşturma konusu sözlerin kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturacak şekilde kamu güvenliğini bozucu ve sarsıcı niteliğe haiz olduğu, bu şekilde halkın farklı özelliklerine sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik içirmesi nedeniyle TCK 216/1. maddesinde düzenlenen 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçunun unsurlarını oluşturduğu, bu kapsamda kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve CMK 100. maddede yazılı tutuklama sebeplerinin bulunduğu'' belirtildi.

Şüphelinin, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi göz önüne alınarak tutuklanması talep edildi.

Gülşen, savcılık işlemlerinin ardından Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Gülşen çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

GÜLŞEN'İN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Gülşen'in ifadesinde "Ben 25 yıllık sanatçıyım, müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Kadroda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç adlı arkadaşımın lakabıdır. Arkadaşlarla kendi aramızda 'aptal, salak, sapık' şeklinde şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime yan yana gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Ben bir şarkı arasında orkestrama hitaben 'beni seyircilerimin arasına omuzlarınızda taşıyın' demem üzerine orkestra arasından 'seni imam taşısın' şeklinde cevap gelince bahse konu konuşma Miraç ile aramızda geçmiştir. Aramızdaki esprilerin bu haliyle kamuoyuna yansıması sonucu yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, hakaret etmek amacıyla asla bu konuşmayı yapmadım. Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür" şeklinde konuştuğu öğrenildi.

BAKIRKÖY KAPALI KADIN CEZAEVİNE NAKLEDİLDİ

Gülşen, tutuklama kararından sonra İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan Kapalı Cezaevine gönderildi.

ÖNDER SUÇ DUYURULARINDA BULUNUYOR

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, sahne aldığı mekanda imam hatiplilere yönelik ağır sözler sarf eden Gülşen 'e sert tepki göstererek 81 ilde suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. 10 milyona yakın bir kitleyi çirkin iddialarla itham etmenin toplumun fay hatlarıyla oynamak olduğunu dile getiren ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Yamak, "Toplumumuzu, aile yapımızı ve neslimizi ifsad etmeyi kendisine vazife bilen bu saygısız şahıs için tüm imam hatip okulu mezunlarını ve mensuplarını, halkımızı hukuk önünde hesap sormaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği İstanbul Fatih'te bulunan genel merkezindeki açıklamayı ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Yamak yaptı.

Yamak yaptığı açıklamada, "İmam Hatip Okullarının mezunları ve mensupları olarak farklı okul türlerine ve bu okullarda okuyan öğrencilerimize yönelik her türlü ayrıştırıcı yaklaşımı çirkin ve tehlikeli görüyoruz. İmam Hatip okulları her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaların dışında kalarak başarılarıyla gündem olacaktır. Ancak zaman zaman kendi çıkarları için suni gündem oluşturmak isteyen, bu okullara ve mensuplarına saldırarak, hakaret ederek içlerindeki önyargıyı, kini ve nefreti dışa vuran zavallı kişiliklere de üzülerek şahit oluyoruz. Gülşen isimli bir şahsın konser sırasında imam hatip okullarına, bu okullarda okuyan öğrenci ve öğretmenlere yönelik çirkin itham ve iftiralarda bulunması toplumu alenen kin ve düşmanlığa sevk etmektir. İmam hatip okullarının mensuplarına ve mezunlarına aynı zamanda toplumun tamamına saygısızlıktır. Bu çirkin ithamı ve iftirayı söz konusu şahsın kendisine aynen iade ediyoruz. İmam hatip okullarına ve mensuplarına yönelik bu saygısızlığından dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz" dedi.

'BU TERBİYESİZLİĞİ ASLA SİNEYE ÇEKMEYECEĞİZ'

"10 milyona yakın bir kitleyi çirkin iddialarla itham etmek toplumun fay hatlarıyla oynamaktır" diyen Yamak, "Bu terbiyesizliği asla sineye çekmeyeceğimizi, hukuk önünde hesap soracağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Toplumumuzu, aile yapımızı ve neslimizi ifsad etmeyi kendisine vazife bilen bu saygısız şahıs için tüm imam hatip okulu mezunlarını ve mensuplarını, halkımızı hukuk önünde hesap sormaya davet ediyoruz. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği mensupları olarak bugün tüm illerimizde bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz. Ardından Cumhuriyet Savcılıklarına söz konusu şahıs hakkında hukuki işlem yapılması için suç duyurusunda bulunacak, şikayetçi olacağız" şeklinde sonlandırdı. Dernek üyeleri daha sonra suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan'd

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, imam hatip okulları mezunları ve mensuplarını hedef alan çirkin itham ve iftiralara düzenlenen basın toplantısının ardından dernek adına yapılan suç duyurusu, Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısına teslim edildi.


 

Yorumlar

Mustafa Hüseyin USLU Ekonomide zor günler geçirmekte olunan ve nedeniyle gündem değiştirmeye yönelik görüyor, çok kimse bu tutuklamayı. Nitekim, 4 ay önce söylenen bu tutuklamaya kaynak olan sözlerin seçime yaklaşıldığı zaman gündeme taşınması da, işin karinesidir.