İlk asgari ücret toplantısı sona erdi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi. Komisyonun bir daha ki toplantısı 10 Aralık tarihinde yapılacak.

İşçilerin Ocak 2020'den itibaren geçerli olmak üzere alacakları asgari ücret için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda saat 14.00'te bir araya gelen işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon bir daha toplanmak üzere toplantıyı bitirdi. 

İlki gerçekleştirilen toplantıda işçileri en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş, temsil ederken işverenleri de yine en fazla üyeye sahip TİSK temsil ediyor.

Toplantıda hükümeti kanadını ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsil ediyor.

"ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAMI KORUMA"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplantı açılışında bir konuşma yaptı. Komisyon üyelerine ortak bir noktada buluşmanın temel gayeleri olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, "Her zaman çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledik. Önceliğimiz istihdamı korumak ve artırmak." dedi.

Reel anlamda asgari ücretin 1,5 kat artırıldığını belirten Bakan Selçuk, asgari ücretin satın alma gücüne bakıldığında AB'ye üye ve aday ülkeler sıralamasında 20002 yılı başında 15 sıradayken bu yıl Türkiye'nin 10. sıraya yükselmiş olduğunu söyledi. Selçuk, "Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Aralık ayının son haftasında asgari ücreti açıklanmış olacak" dedi.

"GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ AİLE BÜTÇESİNE YÜK GETİRDİ"

Bakan Selçuk'un ardından söz alan Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat ise, resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farklar oluştuğunu kaydederek gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Irgat, "Gıdak fiyatlarındaki artış aile bütçesine getirdiği yük mutfak harcamalarında kısıtlamaya yol almıştır. Ücretli çalışanlarda alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmuştur" dedi.

"GEÇİM ÜCRETİNİ DEĞİL ÇALIŞANLARA ÖDENECEK EN ALT RAKAMI GÖSTERİR"

Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat'ın ardından söz alan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da, "Asgari ücretin çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hükümetimizce son 4 yıldır iş verenlere verilen asgari ücret desteği için teşekkür ederiz. Asgari ücret geçim ücretini değil çalışanlara ödenebilecek en alt rakamı gösterir. Unutulmamalıdır ki işletmelere yansıyan olumsuz gelişmeler çalışanlara da yansıyacaktır. 1,5 milyona yakın genç işsizimiz var. Belirlenecek yeni asgari ücret İkinci Yeni Ekonomik Programda yer alan işsizlik hedefine ulaşmak için önemlidir. Asgari ücretin siyasi polemiklere konu edilmemesini temenni ediyoruz. Asgari ücret desteğinin 200 TL olarak devam etmesini, sosyal yardımların istihdamı destekleyecek şekilde yeniden değerlendirilmesini bekliyor ve talep ediyoruz" açıklamasında bulundu.

İLK TEKLİFİ TÜRK-İŞ YAPTI

İşçilerin Ocak 2020'den itibaren alacağı asgari ücret zammı için ilk teklifi geçtiğimiz hafta, işçi temsilcisi Türk-İş yapmıştı.

Asgari ücretin en az 2 bin 526 lira olması gerektiğini savunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Yaşam maliyeti 2 bin 578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" ifadelerini kullandı.

BİR SONRAKİ TOPLANTI 10 ARALIK'TA

Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılan toplantının ardından bir sonraki toplantı ise 10 Aralık tarihinde yapılacak.

4 TOPLANTI YAPILACAK

Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret zammı için komisyon toplamda 4 ayrı toplantı düzenleyecek. Bugün hükümet temsilcisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak.Son olarak bakanlığın evsahipliğinde düzenlenecek olan tolantının ardından asgari ücret zammı açıklanacak.

Yorumlar