İğrenç olayda iki ayrı mahkeme birbirine zıt kararlar verdi

Eskişehir'de mahkeme, kızının istismar edilmesine yardımcı olan anne ve onun sevgilisi hakkında tahliye kararı verdi. Babasının tahliye itirazını ise "hakkı yok" diyerek reddetti. Ancak bir üst mahkeme ise tam tersi yönünde bir karar vererek, babanın itirazını kabul etti, istismarcıları tutuklattı.

Google Haberlere Abone ol

Eskişehir’de, 14 yaşındaki kızını kendi sevgilisi ile birlikte olmaya zorlayan ve çocuğun çıplak fotoğraflarını gönderdiği iddia edilen anne Ö.A. (33) ve sevgilisi H.H.K. (48) hakkında Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen yeniden tutuklama kararı üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, harekete geçti. Ö.A. ve H.H.K., evlerinde gözaltına alındı. Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Ö.A. ve H.H.K., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece yeniden tutuklanarak, cezaevine konuldu.
 
Ö.A., 2019 yılı Eylül ayında 3 çocuğunu yanına alarak sevgilisi H.H.K. ile buluşmak için bir apart daireye gitti. Çocuklarını başka bir odaya götüren Ö.A., bir süre sonra 14 yaşındaki kızını sevgilisi olan H.H.K.’nın isteği üzerine yanına getirerek ‘yapmak zorundasın’ diyerek cinsel ilişkiye zorladı ve kendisi ile kızının kıyafetlerini çıkardı. H.H.K da iddiaya göre bu sırada küçük kıza cinsel istismarda bulundu. Küçük kız bir süre sonra odayı terk ederek ayrıldı. Anne Ö.A., daha sonraki dönemde kızının çıplak görüntü ve fotoğraflarını sevgilisine gönderdi.

Küçük kızın okulundaki rehber öğretmene yaşadıklarını anlatması üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan anne Ö.A. ve sevgilisi H.H.K., 6 Mart’ta Eskişehir 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine konuldu. Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili adli soruşturmasını tamamlayıp 13 Mart 2020 tarihinde Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne Ö.A. ve sevgilisi H.H.K. hakkında dava açtı. İddianamede iki sanık için ‘çocuğu karşı cinsel taciz, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, çocuğun cinsel istismarı, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından 9 yıl 6 aydan 23 yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca ‘çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarına ilişkinde 2 kez yarı oranda ceza artırımı talep edildi.

2 SANIK HAKKINDA DAVA AÇILDI

Savcılık iddianamesinde sanıklardan anne Ö.A., suçunu itiraf ederek, birlikte olduğu erkeğin, kızını istismar etmesine yardım ettiğini söyledi. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Mart günü tutuklanan sanıklar Ö.A. ve H.H.K.’nin aylık tutukluluk incelemesini 22 Nisan’da yaptı. Mahkeme, 48 gün tutuklu kalan sanıkların ‘üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, tutuklu kaldığı süreyi’ göz önüne alarak yurt dışına çıkış yasağıyla birlikte adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi. Mağdur kızın babası tahliye kararına itiraz etti. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, babanın itiraz etme hakkı bulunmadığını gerekçe göstererek kabul etmedi. Baba bu kez de 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuru yaparak sanıklara verilen tahliye kararına itirazda bulundu.

TUTUKLAMALARINA KARAR VERİLDİ

Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin itiraz hakkı tanımadığı mağdur kızın babasının ‘katılan sıfatı alabilecek kişilerden olması’ nedeniyle itiraz hakkını kullanabileceğine dikkat çekti. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi önceki mahkemenin verdiği ‘itiraz hakkı yoktur’ kararını yok hükmünde saydı ve itirazı incelemeye alarak sanıklar Ö.A. ile H.H.K.’nın yeniden tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme kararında, “Sanıkların mağdura ve tanıklara baskı yapma, delillere etki etme ihtimallerinin olması, sanıkların kaçma şüphelerinin bulunması, sanıkların tutuklulukta geçen süresi (48 gün), bu aşamada adli kontrol tedbirlerinin yetersiz olacağı ve tutuklamanın ölçüsüz olmayacağı, atılı suçun katalog suçlarından olması dikkate alınarak tutuklanmalarına yönelik yakalama emri düzenlenmesine karar verildi” denildi. Haklarında tutuklama kararı verilen sanıklar Ö.A. ve H.H.K.’nın ilk duruşması 21 Mayıs 2020 tarihinde Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

BABA, BOŞANMA DAVASI AÇTI

Yaşanan bu olayların ardından Ö.A.’nın eşi, Eskişehir Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açtı. Mahkeme, talebi üzerine bir süre Çocuk İzleme Merkezi’nde kalan 14 yaşındaki kızı ve diğer 2 çocuğunun geçici velayetini babaya verdi.

Yorumlar