İBB'nin yerli yazılım üreten şirketi varken İstanbul trafiğinin bütün bilgileri ABD'ye teslim edildi

AK Parti döneminde İBB'ye yapılan milyonlarca dolarlık altı yapı olduğu halde; CHP'li yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimiyle ile ABD arasında yapılan anlaşma kapsamında ilin bütün trafik bilgileri ve görüntüleri artık resmi olarak ABD makamlarının elinde olacak.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik çözümlerine yönelik AK Parti döneminde milyonlarca dolar harcanarak hazırlanan yerli ve milli yazılımlar dururken, CHP'li İBB yönetimi İstanbul trafiğinin bütün bilgilerinin ABD devlet şirketine emanet etti. 5 milyon dolar ön hibe karşılığında teslim edilen İstanbul trafiğinin bütün bilgileri artık resmen ABD devletinin elinde olacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ABD'nin resmi kamu ticari kamu kuruluşu Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ve yazılım şirketi SAS Türkiye arasında, ''İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi''nde kullanılmak üzere, 5 milyon 117 bin 887 dolarlık hibe anlaşması imzalandı.

''Yazılım Lisansı Hibe Desteği İmza Töreni''ne, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield katıldı. Diğer katılımcılar toplantıya sanal yöntemlerle katıldı.

Sanal katılımcıların konuşmalarının ardından söz alan Büyükelçi Satterfield, İBB ile yapacakları işbirliğinden memnun olduklarını söyledi. İBB Başkanı İmamoğlu ise, ''Pandemi döneminin oluşturduğu bu kritik zamanda, ekonomik çevreler arası işbirliğinin devam edebilmesini çok değerli ve anlamlı buluyorum'' dedi.

''Yeni teknoloji dünyasının olmazsa olmaz alanları olan veri, yapay zeka, ileri analitik çözümleri konularında yapılan faaliyetleri yakından takip ediyorum'' ifadelerini kullanan İmamoğlu, "Dünyadaki bu dönüşümün bir ayağı olan akıllı şehirleşme yolculuğunda İstanbul, önemli bir mihenk taşı" şeklinde konuştu.

Trafik sorununun yaptırdıkları anketlerde ilk sıralarda çıktığını aktaran İmamoğlu, ''Bu nedenle 'İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi' çok daha önemli bir hale gelmiştir. Bu proje ile ortalama seyahat süresini ve trafik sıkışıklığını azaltmak istiyoruz. Proje sayesinde trafik ışıklarına ihtiyaç duyan anlık müdahaleler yapılabileceğiz'' ifadelerini kullandı.

İBB'NİN MİLYON DOLARLIK YERLİ YAZILIMLARI VARKEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AK Parti döneminde milyonlarca dolarlık yatırımlarla geliştirilen yerli ve milli yazılımları dururken, Amerikan devletinin şirketine İstanbul'un teslim edilmesine bir anlam verilemedi. 

İstanbul trafiğinin takip edildiği, yönetildiği İSBAK gibi milyonlarca dolarlık yazılım üretebilen şirketi dururken bu anlaşmaya ne gerek olduğu ise hala tartışılıyor.

Yorumlar

diğer muhalif ha akp ha chp zerre fark yok ikiside amerikancı parti