Hülya Alper kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Prof. Dr. Hülya Alper kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, uzmanlık alanı nedir? Ramazan ayı vesilesiyle bir kez daha televizyon ekranlarında yorumları ve değerlendirmeleriyle dikkat çeken Alper hakkında birçok kişi merak içindedir. İşte Hülya Alper biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Ramazan ayı vesilesiyle Türkiye'nin birbirinden değerli hocaları, ilim insanları her gece televizyon ekranlarında sohbetleriyle evimize misafir oluyor. Dolu dolu sohbetleriyle zihin dünyamıza ışık tutan bu isimlerden birisi de Hülya Alper hoca oldu. TRT 1'de yayınlanan Ramazan Sevinci programına konuk olan Hülya Alper kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği ve ihtisas alanı nedir?

İşte Prof. Dr. Hülya Alper biyografisi: 

Prof. Dr. Hülya Alper aslen Elazığlı olmasına karşın Bursa'da dünyaya geldi, burada büyüdü. İlahiyat kökenli olan Alper, 50 yaşındadır.

Hülya Alper 1969’da Bursa İnegöl’de doğdu.

1987’de Üsküdar İmam Hatip Lisesi’nden, 1991’de de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1993 yılında M.Ü. İlâhiyat Fakültesi Kelâm Anabilim Dalı’nda “araştırma görevlisi” olarak çalışmaya başladı.

“Kur'ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberin Dindeki Konumu” adlı tezle M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Kelâm Bilim Dalı’nda yüksek lisansını (1993), “Bir Kelâm Problemi Olarak İmanın Psikolojik Yapısı” isimli çalışma ile de doktorasını tamamladı (2000).

2005 yılında yardımcı doçent 2009 yılında da doçent oldu.

Bir Kelâm Problemi Olarak İmanın Psikolojik Yapısı (İstanbul: Rağbet Yayınları 2002), Tevhidin Esasları (Ebü’l-Muîn Nesefî’nin Kitâbü’t-temhîd lî kavâidi’t-tevhîd’inin çevirisi İstanbul: İz Yayıncılık 2007), Bendeki Kahire (İstanbul: Kesit Yayınları 2007), İmam Mâtürîdî’de Akıl-Vahiy İlişkisi (İstanbul: İz Yayıncılık 2008) adlı kitapları ile çeşitli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Hülya Alper'in TRT 1'de konuk olduğu programda öne çıkan konuşmalar ise "Anneler Günü" vesilesiyle anne ve baba oldu. İslam dininde annelik ve babalık kavranlarının yeri konusunda değerli bilgilerini seyirciyle paylaştı.

Prof. Dr. Alper halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorumlar