HÜDA PAR'dan seçim ittifakına yeşil ışık

HÜDA PAR seçimlerde bir ittifak içinde olabileceklerini ancak buna henüz karar vermediklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
HÜDA PAR'dan seçim ittifakına yeşil ışık

Türkiye 2023 seçimlerine doğru ilerlerken, iktidardaki Cumhur İttifakı ile muhalefetteki Millet İttifakı, yeni katılımlarla genişlemeyi hedefliyor. Partilerin siyasi kulvarlarını belirleyen bu ittifaklar, yaklaşan seçimlerde seçmenin rotasını oluşturmasını sağlıyor.

Daha önce Cumhur İttifakı lehine bazı noktalarda seçimlere katılmayan Hüda Par, şu ana kadar herhangi bir ittifaka dahil olmamıştı. 2023 seçimlerine 8 ay kala ilk ittifak sinyalini veren Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, teklif almaları durumunda ilkeleri çerçevesinde bir ittifak içerisinde yer alabileceklerini açıkladı. Özellikle Güneydoğu şehirlerinde ciddi ağırlığı olan Hüda Par'ın 2023 seçimlerindeki pozisyonunun nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

İTTİFAK İÇERİSİNDE YER ALABİLİRİZ

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinin ardından muhtar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Hüda Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Yapıcıoğlu, herhangi bir ittifaka katılıp katılmayacakları yönündeki bir soruya, henüz bu yönde kararı almadıklarını belirterek, "İlkeli bir duruşumuz, bir kimliğimiz vardır. Bizim bu duruşumuza ve kimliğimize halel getirmeyecek ve zarar vermeyecek şekilde bir teklif gelirse bir ittifak içerisinde yer alabiliriz. Ama ne pahasına olursa olsun bir ittifak içerisinde yer alacağız diye duruşumuz yoktur. Mümkündür, seçim sistemi dayatıyor. Fakat bunu zaman gösterecektir. İttifak için bir karar çıkarsa duyururuz, gizli kapaklı iş yapmayız." diye konuştu.

DOĞRU KİMDEN GELİRSE DESTEKLERİZ

Yapıcıoğlu, "Niçin biz doğrudan doğruya çok sayıda insana temas etmek istiyoruz? Çünkü bizim muhalefet anlayışımız şudur: Doğru kimden gelirse gelsin biz o doğruyu destekleriz, yanlışı da bizim içimizden birisi de yaparsa o yanlışın yanlış olduğunu söyleyelim ama sadece yanlış olduğunu söylemekle de kalmayalım, sadece yanlışa işaret etmekle kalmayalım doğrusunun ne olması gerektiğini birlikte söyleyelim ki, maksat üzüm yemek, maksat milletimizin, insanımızın sorunları çözülsün ve o sorunların bir an önce çözülmesi için de bu meseleye bir katkımız olsun." dedi.

Bazı siyasi partilerin, memleketin bir sorunuyla ilgili sunduğu bir çözüm önerisinin, başka birisi tarafından dillendirildiğinde ya da iktidardaki parti onu icraya döktüğünde 'Bu bizim projemiz, bizden çaldılar' gibi bir pozisyona düştüklerini söyleyen Yapıcıoğlu, parti olarak böyle bir şey yapmadıklarını kaydetti.

'BİZ ÇÖZECEĞİZ' KAVGASINDA DEĞİLİZ

Yapıcıoğlu, "Biz sadece 'Çok iyi çözümlerimiz var, o çözümlerimiz biz iktidara geldiğimizde uygulamaya konsun, biz çözeceğiz' kavgasında değiliz. Çözüm olduğuna inandığımız bazı görüşlerimiz var ama iktidarda kim olursa olsun eğer bizim o çözümlerimizi uygularlarsa biz çok memnuniyet duyacağız. Bizim için önemli olan üzüm yemektir, yani önemli olan milletimizin rahatıdır, huzurudur, milletimizin sorunlarının bir an önce halledilmesidir." diye konuştu.

Kendilerine iletilen sorunları ilgili mercilere ilettiklerini söyleyen Yapıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Sorunlar çözülür veya çözülmez, biz şu anda onun sözünü veremeyiz. Çünkü çözüm makamında değiliz, icra makamında bizler değiliz ama o sorunları olabildiğince objektif bir şekilde görmek, yerinde tespit etmek, varsa çözüm önerilerimizle birlikte onu icra makamındaki kişilere iletmek, bizim yapabileceğimiz işlerdendir ve inşallah onu elimizden geldiğince bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya gayret edeceğiz."

Yorumlar